Turizm işletmelerinde kriz yönetimi ve konaklama işletmeleri yöneticilerinin krizlere ilişkin yaklaşımlarına yönelik bir araştırma
Crisis management in tourism enterprises and a research on attitudes of the lodging enterprises managers towards crisis
  1. Tez No: 145322
  2. Yazar: ÖZGÜR DEVRİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN İÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Günümüzde krizler; ülke ekonomileri başta olmak üzere, değişik bir çok sektörü olumsuz yönde etkileyebilen önemli bir olgu haline gelmiştir. Kriz kavramının; son yıllarda, farklı kesimlerce değişik açılardan ele alındığı ve özellikle akademik çalışmalarda giderek önem kazanan bir konu haline geldiği görülmektedir. Bunun temel nedenleri; kriz konusunun karmaşık bir yapıya sahip olması, çoğunlukla aniden ortaya çıkması ve uzun ya da kısa vadede yarattığı sonuçların, bir çok endüstriyi önemli ölçüde etkilemesi olarak özetlenebilmektedir. Konu; hızla gelişen bir sektör olan turizm endüstrisi ve endüstri içinde yer alan işletmeler açısından ele alındığında, söz konusu işletmelerin de krizlere karşı yüksek derecede duyarlı olduğu ve bir bütün olarak turizm sektörünün krizlerin olumsuz sonuçlarını sıklıkla yaşayan bir endüstri olduğu görülmektedir, özellikle; turizm sektörünün önemli bir parçası olarak kabul edilen konaklama işletmelerinin, krizlerin olumsuz sonuçlarından değişik yönlerde etkilenebildikleri bilinmektedir. Bu nedenle çalışmada genel olarak krizler; işletmeler açısından ele alınmış, konaklama işletmelerinde yaşanan krizlerin neden ve sonuçlan, söz konusu işletmelerin krizlerden etkilenme düzeyleri, konaklama işletmeleri yöneticilerinin krizlere yönelik yaklaşımları ve çözüm stratejileri açıklanmaktadır. Çalışma 3 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; genel olarak kriz kavramı ve işletmelerdeki kriz yönetimi süreçleri ele alınmıştır, ikinci bölümde ise; kriz kavramı ve kriz yönetimi konulan turizm sektörü ve özellikle konaklama işletmeleri açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümü olan üçüncü bölümde ise; Ege Bölgesi' nde faaliyet gösteren konaklama işletmelerindeki yöneticilerin krizlere yönelik yaklaşımlannı belirlemek amacıyla yapılan araştırma sonuglanna yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Crisis have become an important phenomena which can negatively affect the domestic economies and different sectors. In recent years; it is observed that, crisis management concept has been considered as an important issue, especially in academic studies and researches. The reasons of the concept's importance can be summarized by the general characteristics of the crisis as; the complexity of the crisis period, suddenly occurence of the crisis and the negative effects on different sectors in long or short terms. When the subject is taken into consideration from the point of tourism industry as an developing sector; it can be observed that, the tourism industryand the tourism entreprises have high sensitivity to crisis periods and it is obvious that, the tourism industryis one of the industries which can be easily affected by the negative results of the crisis. Especially; lodging entreprises, which are supposed to be one of the most important element of the whole tourism industry, are generally affected by crisis' results in different ways. Because of that; in this study, the main reasons and results of the crisis in lodging entreprises, managers' reactions to crisis periods and general crisis strategies are explained and analyzed. The study has divided into 3 chapters. The first chapter of the study is generally related to crisis and crisis management concepts. In the second chapter; the crisis concept in the tourism industry and in the lodging entreprises are explained. Lastly; the analysis of data gathered from the lodging entreprises in Aegeon Region is the subject of the thrid chapter. VI