Algılanan dönüşümcü liderlik tarzının yöneticiye güven üzerindeki etkisi ve bir araştırma
Algılanan dönüşümcü liderlik tarzının yöneticiye güven üzerindeki etkisi ve bir araştırma
- Tez No: 566664
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gün geçtikçe karmaşıklaşan işletme yapıları ve değişen sosyo-ekonomik durumlar doğrultusunda işletme yönetimi ve çalışanlar ile yöneticilerin ilişkileri daha da önemli hale gelmeye başlamıştır. Yöneticilerin işletme amaçlarına ulaşma konusunda belirledikleri stratejiler, yönetim tarzları ve çalışanlar ile olan ilişkileri örgüt verimliliği ve varlıklarını sürdürebilme çabaları açısından kilit rol oynamaktadır. Bu çalışmada çağımızın önemli liderlik stillerinden görülen Dönüşümcü Liderlik ve alt boyutları olan İdealleştirilmiş Etki, Bireysel İlgi, Telkinle Güdüleme ve Entelektüel Uyarım' ın insan ilişkilerinde önemli bir kavram olan güven kavramının unsurlarından Yöneticiye Güven ve alt boyutları olan Bilişsel Güven ve Duygusal Güven üzerindeki etkisini incelemek için İstanbul ili Başakşehir ilçesindeki 13 devlet okulunda toplanan veriler ile çalışılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda yöneticilerin dönüşümcü liderlik davranışları ile çalışanlarının yöneticilerine duydukları güven duygusu belirlenmiş ve aralarındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca çalışanların yaş ve cinsiyet gibi demografik özelliklerine göre güven duygularının farklılık gösterip göstermediği kontrol edilmiş buna bağlı olarak farklı cinsiyet gruplarında yöneticiye güven duygusu bakımından anlamlı bir farklılık belirlenemezken farklı yaş gruplarında yöneticiye güven tutumunda kısmen anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre algılanan dönüşümcü liderlik davranışının yöneticiye güven duygusunu olumlu yönde etkilediği ve en yüksek etkinin dönüşümcü liderliğin alt boyutlarından olan bireysel ilgi ve ideal etki boyutlarında olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasingly complex business structures and changing socio-economic situations, business management and relations between employees and managers are becoming more and more important. Strategies, management styles and relations with employees, which are determined by managers to achieve business objectives, play a key role in terms of organizational efficiency and sustainability efforts. In this study, the data collected from 13 State Schools in Başakşehir district of Istanbul were investigated in order to examine the relationship between transformational leadership and its sub-dimensions, Idealized Influence, Individualistic Interest, Ispirational Motivation and Intellectual Stimulation and Cognitive Trust and Affective Trust, which are the subscales of trust to the manager and subdimensions. In line with the aim of the research, the transformational leadership behaviors of the managers and their employees' trust in their managers were determined and the relationship between them was examined. In addition, it was checked whether there was a difference in trust between the employees according to their demographic characteristics such as age and gender. Therefore, there was no significant difference between gender and trust, but there was a significant difference between age groups and trust. In certain age groups, it was found that there was an increase in the sense of trust compared to other age groups. The results of the study showed that transformational leadership behavior positively influenced the confidence of the manager and the highest effect was individual attention and ideal effect which is one of the sub-dimensions of transformational leadership.