Talk showlarda soru-yanıt savlama yapısı
Question-response structures as argumentative patterns in talk shows
- Tez No: 145354
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Soru-yanıt yapılarının bir sav barındırabilen savlayıcı hareketler olarak algılanmaları, bu yapıları inceleyen birçok çalışmanın ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. Bu çalışmalardan elde edilen bulgular, soru-yanıt yapılarının sadece savlayıcı hareket olarak ele alınabileceğini göstermekle kalmamış aynı zamanda bu yapılann farklı söylem türlerinde sav kusuru olarak görülme olasılıklarının da varolduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda, soru-yanıt yapılarının sav kusuru olarak kullanılmaları ile söylem türü arasında bir ilişki olduğu savlanmaktadır. Bu savı temel alarak, bu çalışmada Türkçe kurumsal ve yarı-kurumsal karşılıklı-konuşma söyleminde metinlerinde soru-yanıt yapılarının dağılımı ve sav kusuru olarak görülme sıklıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 1. karşılıklı-konuşma söyleminin kurumsal ya da yarı-kurumsal olma özelliğinin soru-yanıt türlerinin dağılımında belirleyici olup olmadığı, 2. dağılımları belirlenen soru-yanıt yapılarının sav kusuru olarak görülme sıklıklarının, karşılıklı-konuşma söyleminin kurumsal ya da yarı-kurumsal özellik göstermesine göre farklılaşıp farklılaşmadığı sorularının yanıtları araştırılmıştır. Bu araştırmanın kuramsal çerçevesini, her savlama yapısının verili bilgiyle ilişkilendirilerek ve metnin taşıdığı asıl biçem korunarak eleştirel bir değerlendirmenin yapılabileceği görüşünü temel alan Durum Yönelimli yaklaşım oluşturmaktadır. Çalışmanın araştırma yöntemi olarak da, soru-yanıt yapılarını sav kusuru sergileyen ve karşılıklı-konuşmanın ideal ve kurallara uygun işleyişini bozan yapılar olarak ele alan Eleştirel Savlama Çözümleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veritabanını 8 farklı televizyon programından elde edilen 32 metin oluşturmaktadır. Karşılıklı-konuşma söyleminin kurumsal ya da yarı- VIkurumsal olma özelliğinin, soru-yanıt türlerinin dağılımında belirleyici rol oynadığı ve soru-yanıt yapılarının sav kusuru olarak görülme sıklıklarının karşılıklı-konuşma söylem türüyle doğrudan ilişkili olduğu savlarımız çalışmanın veritabanını oluşturan metinlerin çözümlemelerinden elde edilen bulgular ile doğrulanmıştır. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Percieving the question-answer patterns as argumentative acts has given chance to many researchers to conduct various studies on these patterns. The findings obtained from these studies demonstrated that the question-answer patterns can be analysed not only as argumentative acts but also they can exhibit fallacies in different types of conversational discourse. In this connection, it is claimed that there is a relationship between the distribution of question-answer patterns as argumentative acts and the conversational discourse type in which they occur. Based on this claim the present study aims to describe the occurence of question-answer patterns and their frequency of occurence as fallacies in Turkish institutional and semi-institutional conversational discourse. Therefore we aim to explore; 1. Whether or not the conversational type influence the occurence of question-answer patterns ? 2. Whether or not the frequency of occurence of question- answer patterns as argumentative fallacies differ in accordance with the conversational discourse type? The Case-Oriented approach, based on the claim that any argumentative act should be analysed in the context of the given text, forms the theoretical background of this study. The corpus of the study consists of 32 spoken texts taken from 8 different television programmes. The method of Critical Argumentative Analysis is chosen as the analytic tool in the present study. The research findings confirm that the conversational discourse type seems to be a determining factor in the distributionof question-answer patterns and that there is a correlation between the frequency of occurence of question-answer patterns as argumentative fallacies and the type of the conversational discourse. Vlll