Fecr-i Âti Encümen-i Edebisi (1909-1912)
- Tez No: 145389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYAHAN ÖZGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1864
Özet
1827 ÖZET Fecr-i Âtî Encümeni 11 Şubat 1325'te kurulur. Encümen bir beyannameyle ilkelerini, amaçlarını ve üyelerini duyurur. Encümen üyeleri dönemin dergilerinde edebî ürünlerini yayımlar. Bunlarda“sanat şahsî ve muhteremdir”ilkesine sadık kalmaya çalışır. Bu ilkeyle onlar, hem edebî eserin özel yapısının, estetik değerinin olduğunu savunurken hem sanatçıyı neyi, nasıl işleyeceği noktasında serbest bırakır. Encümen Batı'daki edebî okullar gibi çeşitli mekânlarda edebî sohbetler yapar, edebî ürünleri tartışır, encümene üye kaydeder, iki kez üst üste toplantılara katılmayanların üyeliklerini düşürür, başkan seçer. Encümen kadar dört başkan değiştirir. Encümeninin bu faaliyetlerinin amacı II. Meşrutiyet'le popülariteye ve gündelik ucuz siyasî konulara yönelen edebiyata tekrar estetik duyuş ve düşünüş kazandırmaktır. Bu nedenle onlar, ürünler yayınladıkça dönemin edebiyat muhitinde tepkiler alır. Bunlara cevap verdikçe encümenle diğer edipler arasında polemikler yaşanır. Encümen edebî faaliyetlerini yürütürken Osmanlı'nın Batı devletleri tarafından paylaşılmak istenmesi, edebiyatı millî bir karaktere büründürür. Bu da“sanat şahsî ve muhteremdir”ilkesini benimseyen encümeni olumsuz yönden etkiler. Bu nedenle encümen üyelerinin bir kısmı, millî bir edebiyatı savunan ediplere katılır. Ayrıca encümenin sanatkârı; neyi, nasıl işleyeceği noktasında serbest bırakması onun dağılışını kolaylaştırır. Bu nedenle Ağustos 1328'den sonra encümeninin tamamen dağıldığı görülür. Fecr-i Âtî Encümeni üç yıl gibi kısa bir sürede önemli edebî eserler ortaya koyar. Ayrıca Cumhuriyet dönemi edebiyatında önemli ediplerin bir kısmı Fecr-i Âtî Encümeni 'nde ve onun çevresinde yetişir.
Özet (Çeviri)
1828 ABSTRACT Fecr-i Atî Encümeni was established in 11 February 1325. Encümen announces its principles, objectives and members with a declaration. Encümen members publish their literary works in the journals of the time. In these works, the principle of 'art is personal and respected' was tried to be obeyed. With this principle, they both support that literary art has a special characteristic and esthetical value and they leave the artist free on how he should process things. Similar to Western literary schools, Encümen organizes literary conversations in various places, discusses literary arts, accepts members to Encümen, drops the membership of the ones who failed to attend two successive meetings, and selects a president. Encümen changes a total of four presidents. Objective of these activities of Encümen is to regain the esthetic and thinking for the literature which was tended to popularity and daily simple political issues with II. Meşrutiyet. That is way; they receive reactions from the literature community while the works are published. Polemics are arisen between Encümen and the other artist as they not respond to these reactions. While the Encümen carries out its literary activities, the desire of the Western civilizations to share the Ottoman Empire provides a nationalist character to the literature. This issue negatively affects the Encümen claiming the idea of 'art is personal and respected'. So, some öf Encümen members joins the artist groups supporting a national literature. The principle of leaving the artist free on how he should process things facilitate the break-up of the Encümen. It was seen that Encümen was fully broken up in August 1328. Fecr-i Âtî Encümeni has presented important literary arts in such a short time like three years. Also, some of the important literary artists of Republican period were grown up in Fecr-i Âtî Encümeni and around it.