Küreselleşme sürecinde Türkiye'nin rekabet gücünün değerlendirilmesi
The evaluation of Turkey's competitiveness in globalization process
- Tez No: 145390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP TUNÇ ALKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal her alanda küreselleşmenin yaşandığı; hukukun üstünlüğü, dışa açıklık ve rekabetçi pazar ekonomisi gibi kavramların ortak değerler olarak kabul edilen günümüzde, ülkelerin kendilerini bu süreçten soyutlaması ve bu politikalara uyum sağlamaması mümkün değildir. Küreselleşme sürecinin ortaya çıkardığı en önemli kavram rekabet gücüdür. Türk ekonomisinde rekabet sürecini olumsuz etkileyen, kronikleşmiş bir yapı vardır. Rekabet önkoşullarının, yapısının yeterince oluşmadığı Türk ekonomisi, rekabetçi bir ortam içinde uyum zorlukları içine girmektedir. Bu sorunları aşmak amacıyla etkin bir rekabet ortamının oluşması gerekmektedir. Rekabet gücü göstergeleri açısından; makro ekonomik yapısını, niteliksel unsurlarını pozitife çevirmek, dünya standartlarına ulaştırmak durumundadır. Küresel rekabet gücü, en başta küresel sisteme entegrasyon ve başarı koşullarını çok net olmasa da belirlemektedir. Küresel norm ve ilkelerin gereğini yerine getiremeyen uluslar günümüz küresel ekonomik düzeninde kaybetmeye mahkumdurlar. Bu çalışmada küreselleşme olgusu doğrultusunda uluslararası rekabet gücünü açıklamaya yönelik teorik yaklaşımlara bağlı olarak. Türkiye'nin uluslararası rekabet gücü analiz edilmektedir. Küreselleşme sürecinde uluslararası alanda rekabet gücü yüksek olan ülkeler gelişmiş ülkelerdir. Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye' nin uluslararası düzeyde rekabet edebilirliği sosyo-ekonomik gelişmesi açısmdan son derece önemlidir. Yapılan araştırmalarda ve bu çalışmada ortaya konulduğu üzere Türkiye'nin uluslar arası rekabet gücünün düşük olduğu gözlenmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, facing with globalization in economic, social, cultural and political life while the superiority of law, openness and the competitive market economy are being accepted as comman terms, it is really imposible for modern countries to exclude themselves from this process and not to adapt these politics. The most important concept which globalization process has created is Competitiveness. In Turkish economy, there is a chronicle structure that effects competitiveness process negatively. Turkish economy, where the preconditions of competition are not met, deals with adaptation problems in competitive market economy. In order to solve these problems, there should be an effective competitive atmosphere. Macro economic indicators and qualitative elements are the main competitiveness' indicators. As a result, world standards of these indicators have to be met in Turkish economy. Global competitiveness, whether it is not so clear, sets the criterions of the integration to the global system and the success. With this mind, the nations, which don't obey the global norms and principles, have to loose in today's global economic order. In this study Turkey's international Competitiveness is analysed with help of theoritical approaches that explain international Competitiveness as a fact of globalization. In the globalization process, the most powerfull countries on international competition area, are the developed countries. As Turkey is a developing country, to be a part in the international competition area is very important for the sociological and economical growth. In the investigations done and as already stated in this study, we can see that Trukey's power on international competition are is low V