Henry James's ''The Art Of Fiction''
Henry James'in Roman Sanatı
  1. Tez No: 145429
  2. Yazar: HAFİZE GÜL KOPARANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Henry James roman sanatının dünya çapında en önemli ustalarından birisidir. Hem İngiltere hem de Amerika'da roman türünün sanat olarak pek önemsenmediği bir dönemde romanı yüksek sanat dalı olarak görmüştür. O, sadece büyük bir yazar değil, aynı zamanda yetenekli bir eleştirmendir de. İlgilendiği eleştiri dalları ondokuzuncu yüzyıl İngiliz, Fransız ve Rus yazarlarının roman, tiyatro ve şiirlerini kapsamaktadır. Henry James'in roman alanında en etkili eleştirisel çalışması“Roman Sanatı'dır”(1884). Bu eserinde Henry James romanı“en geniş anlamda yaşamın doğrudan doğruya ve kişisel bir izlenimi”(Edel, 1984: 50) diye tanımlar. James için bir eser gerçekçi ve yaşamın doğrudan sunumu olmalıdır. Ama sadece gerçekçi olması bir romanı başarılı kılmaz. Roman aynı zamanda ilginç de olmalıdır. James'in vurguladığı bir diğer konu romanın kendi hayatı olan yaşayan bir organizma olduğudur. Son olarak James ahlakın da önemini vurgular. Henry James'in roman hakkındaki bu fikirleri kendi romanı olan Bir Kadının Portresi 'ne uygulandığında da görülebilir. Bu roman,“Roman Sanatı'”ndaki beklentileri gerçekçilik bakımından karşılar. Evrensel insani değerleri ele alan bir klasik olması onun ilginç bir çalışma olduğunun da bir göstergesidir. Romanın organik bütünlüğü birbirini izleyen olayların örülüsünde görülebilir. Henry James'in ahlaki değerleri karakter sunumu ve olay örgüsünde de açıktır. Sonuç olarak bu açıdan, Henry James'in“Roman Sanatı”nda belirttiği roman yaratımındaki standartları kendi eserinde olan Bir Kadının Portresi'nde en güzel şekilde buluşmuştur. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Henry James is one of the most important and widely known masters of fiction. He considered fiction as a higher form of art when fiction was not presumed as an art form either in America or in England. He is not only a great novelist but also a talented critic. His area of critical interests includes fiction, drama, and poetry of major writers of nineteenth century England, France and Russia. Henry James's most influential critical work on fiction is“The Art of Fiction”(1884). In this work, Henry James states that“a novel in its broadest definition is a personal, direct impression of life”(Edel, 1984: 50). For James, a text must first be realistic, a true representation of life. In other words, the writer should write from experience. Nevertheless, being realistic does not suffice to make a piece of writing successful fiction: it also has to be interesting. Also, James points out that a work of art is an organic unit, a living organism which has a life of its own. Lastly, James emphasizes the importance of morality in fiction. These ideas that James holds essential to a work of fiction can be seen in application in his novel The Portrait of a Lady. This novel answers the expectations in“The Art of Fiction”from the perspective of verisimilitude or realism. The fact that it is a classic that deals with universal human dilemmas and values testifies to its quality as an interesting piece of work. Next, that the novel is“organic”can be seen in its tightly inter-woven plot line. James's moral concerns may also be observed in his character portrayal and subtle movements of the plot. In conclusion, James's standards for fictional creation are well met in his own work, The Portrait of a Lady, in this instance. VII