Türkiye'de siyasal kültürün siyasal katılmaya etkileri
The effects of the political culture to the political participation in Turkey
  1. Tez No: 145435
  2. Yazar: SENEM SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZÜERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Toplum üyelerinin siyasal sistemi desteklemek ve etkilemek için giriştikleri faaliyetlerin tümü olarak tanımlanabilen siyasal katılmanın düzeyi ve yoğunluğu toplumdan topluma farklılık göstermektedir. Bu farklılığın nedeni, ülkelerin gelişmişlik düzeylerinde ve siyasal kültürlerinde yatmaktadır. Toplumların tarihsel - kültürel alışkanlıkları, bireylerin siyasal yaşam karşısındaki tavrını ve siyasete katılma biçimlerini belirlemektedir. Tarihsel gelişim süreci içerisinde, toplumsal - siyasal yapılar ile birlikte siyasal kültür de değişikliklere uğramaktadır. Ancak, siyasal kültürü oluşturan değer ve inançlar sistemi, siyasal yapılardan çok daha yavaş değişmektedir. 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde yoğunlaşan reform girişimleri, Cumhuriyet ile birlikte radikal yapısal değişimlere dönüşmüştür. Fakat, üst yapıda getirilen bu değişiklikler, kültürel alana aynı hızda ulaşamamıştır. Türkiye'de siyasal kültür, Osmanlı Devleti'nden miras kalan olumlu ve olumsuz izler taşımaktadır. Elit ve kitle kültürleri arasındaki kopukluk; her şeye hakim güçlü merkezi devlet, siyasal otoriteye saygı ve onun yüceltilmesi geleneği bu mirasın önemli unsurlarını oluşturmaktadır. Tarihsel süreç içerisinde yerleşmiş olan bu siyasal - kültürel anlayış doğrultusunda, Türk toplumu güçlü bir devlet geleneğine sahiptir. Bu gelenek ve merkeziyetçi anlayış, siyasal katılmanın gelişimini engellemektedir. Türkiye'de siyasal katılmayı arttırmak ve demokrasiyi güçlendirmek için, siyasal kültür alanında demokrasiyi destekleyecek değerler sisteminin geliştirilmesi gerekmektedir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The field and the intensity of the political participation, which can be defined as the whole activities that the members of the society attempt to support and affect the political system, differs from one society to another. The cause of this difference is the development levels of the countries and the political culture of the societies. The historical - culturel habits of the societies determine the attitudes of the individuals in the political life and the form of the participation. In the historical development process, political culture changes together with the social - political structures. But the system of the values and the beliefs that constitute the political culture changes slower than the political structures. In the 19. century, the reformation attempts intensified in the Ottoman Empire, turned into radical structure! changes together with the Republic. However, this changes that made in the superstructure didn't reach the culturel area with the same speed. In Turkey, the political culture carries the pozitif and the negatif marks that transfered from the Ottoman Empire. The breaking off between the elite and the mass culture; the strong central government that dominate everything; the tradition of the respect to the political authority and the exalting of it are the important elements of this inheritance. In this direction of the political - culturel understanding which settled in the historical process, the Turkish society has a strong government tradition. This tradition and the centralist understanding obstructs the developing of the political participation. In Turkey, to increase the political participation and to strengthen the democracy, it is necessary to develop the value system in the political culturel area which will support the democracy. VI