Bilginin artan önemi ve bilgi yönetimi
Knowledge management
- Tez No: 145436
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Information and Records Management, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
oz Bilgi çağında, organizasyonlara uzun vadede sürdürülebilir rekabet avantajı kazandırmanın yolu bilgiyi etkili ve verimli biçimde kullanmaktır. Bu bakımdan, son yıllarda bilgi yönetimi, yönetim sahasında, üzerinde en çok konuşulan konuların başında gelmektedir. Çalışmamızda bilgi yönetimi hem teorik hem de uygulama uygulamaya dayalı olarak, alt yapısı ve süreçleri itibariyle, ele alınmaktadır. Bilgi yönetiminin alt yapısını oluşturan unsurlar teknoloji, kültür, organizasyon yapısı ve entelektüel sermayedir. Bilgi yönetimi süreçleri ise bilginin“üretilmesi ve geliştirilmesi”,“'tasnif edilmesi ve saklanması”,“transfer edilmesi ve paylaşılması”ve“kullanılmasıdır.”
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the newly emerging knowledge era, managing the knowledge resources effectively and efficiently seems to be the only way to gain continuous and sustainable competitive advantage for organizations in the long-run. That is why it is one of the most popular concepts in the field of management. This study analyzes knowledge management in terms of its infrastructure and processes from both theoretical and practical perspectives. Knowledge management infrastructure is composed of technology, culture, organization, and intellectual capital. On the other hand the core processes of knowledge management are“knowledge generation and development'”,“knowledge codification and storage”,“knowledge transfer and sharing”, and knowledge use. Ill