İki-kutuplu sistem sonrası ABD-Rusya Federasyonu ilişkileri bağlamında uluslararası sistem analizi
The analysis of the international system in the respect of the US-Russian Federation relations after the bipolar system
- Tez No: 145447
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİ ÜSTE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 294
Özet
ÖZET Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla sonra eren iki-kutuplu sistem sonrasında uluslararası sistem, ABD'nin tek hegemon güç olduğu yeni bir yapılanma içerisine girmiştir. ABD tarafından ilan edilen yeni dünya düzeninde, Rusya Federasyonu 'nu süper güç olma konumunu yitirmiş ve büyük bir dönüşüm içine girmiştir. Yeni uluslararası sistemde ABD-Rusya Federasyonu ilişkileri de yeni bir şekil almış ve, ABD ile Rusya arasında rekabet ve işbirliğinin bir arada bulunduğu asimetrik bir ilişki ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, öncelikle uluslararası sistem kavramı ve sistem modelleri ele alınmış, ardından iki-kutuplu sistem çerçevesinde ABD-SSCB ilişkilerinin evreleri ve iki-kutuplu sistemin sona ermesinin nedenleri incelenmiştir. Daha sonra küreselleşme sürecinin yeni dünya düzeni üzerindeki etkisi sorgulanarak, bu dönemde ortaya çıkan yeni güvenlik anlayışı ve bu doğrultuda uluslararası örgütlerin yeniden yapılanmaları ele alınmıştır. Böylelikle uluslararası sistemdeki değişimin temel parametreleri ortaya konmuş ve bu değişimin ABD- Rusya Federasyonu ilişkilerine yansıması, Rusya'nın dönüşümü bağlamında değerlendirilmiştir. Rusya Federasyonu' nun ABD hegemonyası karşısındaki konumu ise bu değerlendirme üzerine belirlenmiştir. ABD'nin ve Rusya Federasyonu'nun 21. yüzyılda uygulamaya koydukları yeni politikalar, bu çerçevede yeniden belirlenen önceliklerin ikili ilişkiler üzerine etkileri ve son olarak, Rusya Federasyonu'nun uluslararası sistemde ABD hegemonyasına karşı çıkan aktörlerle ABD hegemonyasını dengeleme çabalarının uluslararası sisteme yansıması karşılaştırılmalı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmada, 21. yüzyılda uluslararası sistemdeki ABD hegemonyasının Rusya Federasyonu tarafından dengelenemeyeceği, buna karşm başta ABD kamuoyu olmak üzere dünya kamuoyunun Amerikan politikalarına karşı geliştirdikleri tepkilerin ABD hegemonyası üzerinde sınırlayıcı bir etki yapabileceği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The international system has entered a new structuration, in which the US has been the only hegemon power after the bipolar system, which ended with the collapse of the Soviet Union. In the new world order declared by the US, the Russian Federation has lost its super power status and entered a great transformation. In the new international system, the US-Russian Federation relations have reshaped and an asymmetric relation, in which competition and cooperation are existed together, has emerged between the US and Russia. In this study, firstly the concept of international system and system models have been explained, afterwards the phases of the US-USSR relations in the frame of bipolar system and the reasons of the end of the bipolar system have been examined. Furthermore, by questioning the impact of globalization process on the new world order, the new international security understanding emerged hi this era and the restructuration of international organizations, have been evaluated. By this way, the main parameters of change in the international system have been exposed and the reflection of this change on the US-Russian Federation relations has been evaluated in the respect of the transformation of Russia. In the direction of this evaluation, the status of Russian Federation counter the US hegemony has been ascertained. The new policies of the US and the Russian Federation in the 21st century, the impacts of the priories determined in the frame of this new policies on the bilateral relations and lastly, the reflection of the Russian Federation's efforts in order to balance the US hegemony with the other actors, who were also against the US hegemony, on the international system have been analyzed with a comparative method. In this study, it is asserted that the US hegemony in the 21st century will not be balanced by the Russian efforts, but only by the US itself with its unilateral policies at the international area and with the discontent of American society about these policies at the national level. VI