İzmir özelinde kent kültürü açısından yerel yönetimler ve sanat
Local administrations and atr in İzmir and its towns
- Tez No: 145448
- Danışmanlar: DOÇ. BEDRİ KARAYAĞMURLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Kamu Yönetimi, Fine Arts, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Tezimizin içeriğini“İzmir Özelinde Kent Kültürü Açısından Yerel Yönetimler ve Sanat”oluşturmaktadır. Bukent kültürü açısından yerel yönetimlerin durumu vs keot kültüründü sanatsal içeriği incelenmiştir. Çalışma izmir özeli incelenerek ele alınmıştır. Birinci bölüm“kent ve kültür”hakkındadır. Bu bölümde ilk olarak kentlerin oluşumu ve tarihsel olarak gelişimi özerîrtde durulmuştur. TürkiyeMs kentleşmenin duraıttu. ve kentleşme île oluşan problemler ilk bölüm içerisinde ele alınmıştır. Daha sonra“kölcür”kavramı ele alınarak, tarihsel bir süreç içerisinde kültür incelenmiştir. Ayrıca kültürün eğitim açısından önemi üzerinde de durulmuştur. ikinci bolümde ise, yerel yönetimler incelenmiştir. Yerel yönetimlerin sanata ne derecede yer verdikleri üzerinde durulmuştur. Sanat ve sanatçının yerel yönetimlerdeki öneminin pefc de aznnsaıunayacak derecede olduğu vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde ise, *%ent kültürü açısından tzmirw ele atmırıîşftr. Bu bolümde İzmir tarihi olabildikçe özetlenerek verilmiş ve yerel yönetimlerin izmir içindeki sanatsal açıdars yeri itteetesffîîştir. Ayrıca bu bölümde büyîtkşehir belediyesi ve buna bağlı metropol sınırlan içerisindeki belediyelerin çalışmaları ele aliBBMştır. Dördüncü bölümde; belediyelerin yapmış olduğu çalışmaların eksiklikleri üzerinde durularak, yapılması gerekenler vurgulanmıştır. Tabii ki her belediye, yapmış olduğu çalışmalar^ olacaklarısın en iyisi olıınık görmektedir. Ancak belediyelerin göremedikleri yönden bakılarak eksiklikler dneriverilmiştir. Türkiye'niri üçüncü büyük kenti olan izmirlin geçmişten gelen ticari kimliğinle yariî sira kültürel ve sanatsal kimliği de kendini gdsterrrteye başlamıştır. Fakat diğer büyük kentlere göre yeterli dteeye ulaşamamıştır. Bu da eksik kalan bîr şeylerin bulunduğunu göstermektedir.üretimlerin kendini en etkin şekilde göstereceği sahne, tabiî ki yerel yönetimler saitıtesîdir. Çağdaş bir kent için en önemli görev, kuşkusuz yerel yönetimlere düşmektedir. Bu yönde keat kültürü* ketrt sanatı ve keııî plastiklerine verilen önem, kendilik bilincini oluşturarak, geleceğe dahave estetik bir kent bırakacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 4 Loca l adminİstrations and art1 İn izmir and îfs Town$' have formed the content of our thesis. At this îssue* the pösîtîon of local admimstrations throygh the aspect ofcity cuiture and the artistte conient of cily cuiture have been examined. The work has been dealed wkh ex&mmtng İzmir and İts towns. The ftrst part is aboııt *city aod eiilture*. Fîrst of ali, the formation of citîes and the Mstorieai de ve lopun eti t of them have been emphastzed in this part.. The state of beîng a cîty in Tarkey ao4 the problems existiûg wıth it have been 'lake» iMo comidemtion in the fırst part Âlterwards cuiture has been examined thrughout a historîcal period fay dealing with the cemcept“colture”*» in addrtioîi, the împortânce of cdacation îhroughout eultııre lıas beeü enıphazised- In the secotıd part local âdmtnistratîons have been examÎBed. it has been estphasized in what degi'ee and how much loca! admînistrations deal wıth art- it has also been emphasized that art and artist have a considerabfc inıportaııee on the point of local adımnîstrations. in. the third part, îzınlr has beeiî dealed with tlıe aspect of cîty cultare» îti this part, the history of îzmir has beeû glvea by summarizırıg as tnuch as posslble and the place of loeât administrations" in İzmir Ms beetı exâmitıed with ait artîstic pomt of vicw« in. adtditıon, in thîs part İar^ cîty and Its municipalitieâ* in the border of metropolİs artistîc srudies have been dealed witlt în tlıe fourth part, eraphasîzîng the ıttîsstsgs of the artisîic studies fciıey have done» the thmgs that stıouid be done have been sttcssed. öf course cvery munlcipality the studîes they have döne as the best of theîr possibittties. But these missîngs have been given as an advtce to the nîiiBİcıpalrties looking from a dİffereat poînt of view. By the side of haviııg a comnıercia! identîty coming frotn the past, İzmir, the third iargest cîty in Turkey, has alsoto show cultııra! and artistte identîty. Biat when other 3arge citles are consİdereds izmir hasn't reached tlıe destred leva!. This also shows that somethîngs have bceıı neglected, The scerte that artistle productions çatı be easily and effeetîvely sbowo îs of course the sceııe of loca! adnıİnîstrations, Local admmistrations have been doubtlessty charged wıth the most importaüt mîssion for beiog a contemporary cîty. Ths importance giveo to tlıe clty caltore» cîty art and eîty plastics, formİEg the conclousness of eîtızeBship, îs going to leave more contempOTary and estbetıe cîty to the fîıture.