Bursa Halkevi ve Uludağ Dergisi
Bursa People House and Uludağ Journal
- Tez No: 145461
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Sociology, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
19 Şubat 1932'de açılan ilk on dört Halkevi'nden bir tanesi olan Bursa Halkevi, açılır açılmaz 1932 Halkevleri Talimatnamesi'nde yer alan ilkelere göre örgütlenmeye başlamış ve Talimatname 'de yer alan dokuz komitenin hepsini oluşturmuştur. Ardından Halkevi ve Komitelere hemen üye kayıtlarına başlanmış, 1933 yılında 947 olan üye sayısı 1941' de 1735'e yükselmiştir. Halkevi ilk açıldığında Türk Ocağı binasında çalışmalara başlanmış, 1940 'ta yeni yapılan binasına taşınmıştır. Halkevi 'nin Şubelerini oluşturulup, yeterli üye sayısına ulaşınca ise etkinliklere başlanmıştır. Şubelerden Güzel Sanatlar Komitesi, klasik Türk müziği ve halk müziğinin yanı sıra çok sesli ve klasik batı müziğini yaygınlaştırmaya çalışan müzik kolu ve resim sanatına ilgi duyan gençleri yetiştiren resim koluyla etkin bir şekilde hareket etmiştir. Gösterit Komitesi oluşturduğu temsil grubuyla oyunlar sergilemiş, kendi sinema salonunda film izlenimleri gerçekleştirmiştir. Spor Komitesi; avcılık, binicilik, kayak, dağcılık, güreş, futbol ve daha bir çok spor dalında sporcular yetiştirmiş, spor organizasyonları düzenlemiştir. Halk Dershaneleri ve Kurlar Komitesi; okuma-yazma, dil, biçki-dikiş, fizik, kimya kursları açmış, Sosyal Yardım Komitesi sosyal devlet anlayışıyla hareket ederek ihtiyaç sahiplerine yardımlarda bulunmuş, Köycülük Komitesi köylere modern tarım teknikleri ile sosyal-kültürel dönüşümü sağlayacak bilgileri ulaştırmıştır. Dil-Tarih-Edebiyat Komitesi hem genel hem de yerel dil, tarih, edebiyat ve folklor araştırmaları yaparak, konferanslar düzenlemiş, Müze ve Sergi Komitesi arkeolojik çalışmalar gerçekleştirerek, sergiler açmış, Kütüphane ve Yayın Komitesi zengin bir kitaplık oluşturarak, kitap ve dergi yayınları yapmıştır. Bursa Halkevi'nin yayınladığı Uludağ Dergisi ise; Bursa tarihi, folkloru, devrim tarihi ve Bursa hakkındaki genel yazınlarıyla çok önemli bir yere sahip olmuştur. Böylece Uludağ Dergisi ve Komite çalışmalarıyla Bursa Halkevi, Türk Devrimi'nin toplumsallaşmasında büyük bir işlev görürken, Bursa kent tarihi araştırmacılığı içinII temel oluşturan bilgileri ortaya koyarak değerlendirmiş ve Bursa' nın sosyal ve kültürel yaşamını canlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Bursa People House is one of the 14 People Houses, opened on 19th February, 1932. As soon as it opened, it began its organization according to the principles set in People Houses Regulation of 1932 and established the nine committees set forth by that Regulation. After that both the People House and the committees began to register members. In 1933 the number of registered members of the People House was 947 and in 1941 it increased up to 1735. The People House began its activities at the Türk Ocağı building and moved to its new building in 1940. After the formation of its branches and reaching the sufficient number of membership the activities of the People House began. In addition to the Fine Arts Committee, Turkish classical and folk music committees, the People House carried out other activities in order to make western classical music widespread with its Music Committee, and Painting Committee which carried out programs for young people interested in the art of painting. The Show Committee performed plays with its performing arts group and showed movies in its own theater hall. The Sports Committee trained many sportsmen in many branches such as hunting, horse riding, skiing, mounting climbing, wrestling, soccer and organized many sporting tournaments. Public Classes and Readers Committee opened reading and writing, language, sewing, physics and chemistry courses; the Social Aid Committee helped those in need with an understanding of social state; the Village Committee provided the villages both with modern agricultural techniques and the necessary information which would enable the socio-cultural transformation. Language-History-Literature Committee conducted research and convened conferences on both general and local language, history, literature and folklore; Museum and Exhibition Committee carried out archaeological research, opened exhibitions; Library and Publication Committee formed a rich library and published books and periodicals.IV Uludağ Journal, published by the Bursa People House held a crucial place with its articles on history and folklore of Bursa, history of Turkish Revolution and general articles on Bursa. Consequently, Bursa People House with its Uludağ Journal and activities of its committees performed an important function in socializing the Turkish Revolution while it enlivened the social and cultural life of Bursa by revealing and reviewing basic information for research on history of Bursa.