Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının idari yargı kararlarına etkisi
Influences of the decisions of the European Court of Human Rights on the Turkish administrative jurisdiction
  1. Tez No: 270980
  2. Yazar: VOLKAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çalışmamızın konusunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının Türk İdari Yargısına etkileri oluşturmaktadır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye tarafından kabul edilmiş olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca kurulmuş bir mahkemedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının niteliği ve bu kararların idari yargı kararlarına ne şekilde yön verdiği, idari yargıcın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını, kendi kararlarına referans alıp alamayacağı, hususlarının açıklığa kavuşturulabilmesi amaçlanmıştır.Tez çalışmamızın birinci bölümünde, konumuz ile alakalı sağlıklı bir değerlendirme yapabilmemiz için, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin özellikleri ve hukuki niteliği ele alınmış ve uluslararası hukukun iç hukukumuzdaki yeri ve uygulanabilirliği, 2004 yılı Anayasa değişikliğinden önce ve sonra olmak üzere iki yönlü olarak incelenmeye çalışılmıştır.Çalışmamızın ikinci bölümünde, öncelikle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve İdari Yargı arasındaki ilişki ve benzerlikler vurgulanmış, sonrasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ölçü norm veya destek norm olarak kullanıldığı örnek Danıştay ve idare mahkemesi kararlarına yer verilerek, sözleşmenin idari yargı kararları üzerindeki etkileri açıklanmaya çalışılmış.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is about the influences of the decisions of the European Court of Human Rights on the Turkish Administrative Jurisdiction. The European Court of Human Rights is a court established in the frame of the European Convention on Human Rights which is also ratified by Turkey. In this study, we aimed to clarify the following issues: the characteristics of the verdicts of European Human Rights Court and how those verdicts affected the administrative judicial judgments in Turkey, and whether the administrative judges take the European Human Rights Court decisions into consideration as a reference point for his/her decisions.In the first section of our study, we tried to examine the European Human Rights Convention and the properties and legal nature of European Human Rights Court. And we also dwelled on the place and applicability of international law in our domestic law in a bidirectional way in terms of the periods before and after the 2004 constitutional changes in order to make a good assessment about the subject.In the second section of our study, firstly we emphasized the relationships and similarities between European Court of Human Rights and Administrative Justice. And then we tried to explain the influences of the Convention over the administrative jurisdiction decisions in Turkey by dwelling on the Council and Administrative Court's sample verdicts which have used the European Convention on Human Rights as measurement standards or standard support.