Türkiye'de vergilemede etkinlik yönünden idare-mükellef ilişkileri
Interactive relationships between administration and taxpayer from the point-of-view of efficient taxation in Turkey
- Tez No: 145493
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
ÖZET Bir vergi sistemi iki ana ölçüte göre değerlendirilir: Etkinlik ve eşitlik. Etkinlik ölçütüne göre, en iyi vergi sistemi, ekonomide en az refah kaybına sebebiyet verendir. Eşitlik ölçütü ise, vergi yükünün toplumun fertleri arasında nasd dağıtılması gerektiği ile ilgilidir. Bu yük, vergi Üe transfer edilen kaynakların reel değeri üe birlikte refah kaybını da içerir. Günümüzde çağdaş yönetim mantığı, vergilemede yeniden yapılanmayı gerektirir. Bu yapılanmanın halka dönük olması çağdaş yaşamın vazgeçilmez bir unsurudur. Vergi idaresinde mükelleflerin müşteri gibi karşılanmaları gerekir. Etkin bir idare anlayışı; idarenin çatısını oluşturan bütün birim ve çalışanların idare-mükellef ilişkisinin önemini kavrayarak hizmet sunmaya çalışması, mükellefler üe sürekli barışık olması ve yapılan işlerde performans çizgisini sürekli yenileyerek yakalamakla oluşur. Günümüz koşullarında kalkınma, büyüme, refah seviyesini artırma, vergi uyumunda süreklilik sağlama, vergüemede etkinlik için alınan karar ve uygulamaların içe dönük olması yerine özel kesimdeki arz-talep işleyişine benzer bir yapılanmayı idare-mükellef ilişkileri içerisinde de uygulamayı gerektirir. Ne kadar iyi vergi düzenlemeleri yapılırsa yapılsın; eğer onu uygulayacak ve uyacak olan insan unsuru, organizasyon ve çevresel kurumlar ile faktörler ihmal edilirse, arzu edilen başarıyı yakalamak mümkün değüdir. Bu çalışmada etkin vergileme açısından idare-mükellef ilişkilerinin geliştirilmesinde gerekli olan şartlar ele alınmış ve bu amaca katkıda bulunacak tespitler değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı kapsamında VIgelişmiş ülke uygulamaları, ülkemiz uygulamaları ve konuya ilişkin gözlemler incelenerek eksiklikler ortaya konmuş ve ülkemiz açısından öneriler geliştirilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A tax system is evaluated in terms of two criteria when are efficiency and equality. The best tax system is one that causes minimal wealth loss in economy in terms of efficiency criterion. Equality criterion is connected with how tax burden should be distributed among individuals of society. This burden also includes wealth loss together with real value of sources that one transferred with tax. In our time contemporary administration logic requires reformation in taxation. That this reformation is directed to people is an indispensable element of contemporary life. Taxpayers should be welcomed like customers in tax administration. An effective administration is formed by all units and workers that make up administration frame catching up performance line at work by renewing constantly, trying to service by apprehending the significance of relationship between administration and taxpayer, and being constantly peaceful with taxpayers. Development, growth, increase in prosperity level, providing stability in tax harmony in current conditions requires formation like supply-demand working in private sectors and also application within administration taxpayer relationship instead of decisions and applications being introverted, which are formed for efficiency in taxation. It is impossible to catch up desirable achievement no matter tax arrangements are formed well if human element, organizations, environmental institutions and factors that will carry out and conform to them are neglected. vmIn this study necessary conditions needed in development of interactive relationships between administration and taxpayer from the point-of-view of efficient taxation and determinations that will contribute to this goal have been exposed by examining observations in relation to topic and applications in our country and developed countries within the scope of the study goal. IX