Hugo Grotius'un hukuk ve siyaset felsefesi
Hugo Grotius' law and political philosophy
  1. Tez No: 145512
  2. Yazar: YILDIRIM TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞET TOKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HUGO GROTIUS'UN HUKUK VE SİYASET FELSEFESİ Yıldırım TORUN Danışman: Doç. Dr. Neşet TOKU Jüri: Doç. Dr. Neşet TOKU Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM Yrd. Doç. Dr. Abamüslim AKDEMİR Bu çalışmanın amacı, felsefe tarihi ve özellikle de hukuk felsefesi alanında önemli bir yer işgal eden Hugo Grotius'u tanıtmak ve onun hukuk ve siyaset felsefesine ilişkin düşüncelerini irdelemektir. Çalışmamız, bu amaca uygun olarak giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, hukuk ve siyaset felsefesinin tanım ve kapsamları ortaya konulmakta ve gerek hukuk gerekse siyaset felsefesinin problemleri değerlendirilmektedir. Bu bağlamda Hugo Grotius'un hukuk ve siyaset felsefesi geleneği içerisindeki yerinin daha iyi anlaşılması sağlanmaya çalışılmaktadır. Birinci bölümde, Hugo Grotius'un hayatı ve eserleriyle ilgili bilgi vermekte, ikinci bölümde ise Grotius'un hukuk felsefesine ilişkin düşünceleri çerçevesinde doğal hukuk, uluslar arası hukuk ve savaş hukuku gibi konular ele alınmaktadır. Hukuk felsefesi içerisinde Grotius'un en büyük önemi doğal hukuka verdiği görülmektedir. Nitekim uluslar arası hukuk ve savaş hukuku da doğal hukuk ekseninde temellendirilmektedir. Tüm sistemini doğal hukuk üzerine kuran Grotius, doğal hukukun kaynağım da insanın rasyonel doğasma bağlamaktadır. Üçüncü bölümde Grotius'un devlet, mülkiyet ve din konularına ilişkin düşüncelerinden oluşan siyaset felsefesi değerlendirilmeye çalışılmaktadır. Hukukun ardından Grotius, siyaset felsefesi bağlanımda, devletin kaynağım da insanî iradede görmüş ve seküler bir devlet anlayışını benimsemiştir. Sonuç bölümünde ise konuyla ilgili tespitlerimiz özetlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS HUGO GROTIUS' LAW AND POLITICAL PHILOSOPHY Yıldırım TORUN Supervisor: Associate Professor Neşet TOKU Jury: Associate Professor Neşet TOKU : Proffesor Mustafa YILDIRIM : Asistant Proffersor Abamüslim AKDEMİR The aims of this study are to introduce Hugo Grotius, who has a significant place in the history of philosophy, especially in law philosophy, and examine his ideas in the field of law philosophy and political philosophy. In he introduction part, definitions and domain of law an political philosophy are given, and problems of both law and political philosophy are evaluated. It is aimed in this part to provide a better understanding of Hugo Grotius' place in the law and political philosophy tradition. In the first part, information relating life and works of Hugo Grotius is given, and in the second part, such topics as natural law, inretnational law and war law are discussed in the light of Grotius' ideas on law philosophy. It is observed that Grotius gives the greatest significance to natural law. His thoughts on international law and war law are also based on natural law. Grotius claims that natural law depends on man's rational nature. In the third part, Grotius' political philosophy, which consists of his thoughts about state, ownership and religion, is examined. Grotius belives the origin of state to exist in human will and adopts the idea of secular state. And in the conclusion part, our related findings are summarised.