Take a stand with your life: Tom Hayden and the vision and direction of the students for a democratic society from 1959 to 1965
Hayatında bir duruşa sahip ol: Tom Hayden ve demokratik bir toplum için öğrenciler haraketinde 1959'dan 1965'e kadarki vizyon ve yönelim
- Tez No: 145555
- Danışmanlar: DR. EDWARD KOHN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin amacı Demokratik bir Toplum için Öğrenciler adlı organizasyonun 1959 yılından 1965 yılma kadar olan gelişme sürecini incelemek ve Tom Hayden'in bu dönemde organizasyonu yönlendiren en etkili kişi olduğunu göstermektir. Demokratik bir Toplum için Öğrenciler 1959 yılında kuruldu ve 1959'dan 1965'e kadar organizasyonun temel iç sorunu bir vizyon ve yönelim belirlemekti. 1962 'de yayınlanan Port Huron Bildirisi bu amaç içerisinde bir dönüm noktasıdır. Port Huron Bildirisi'nin yazan Tom Hayden'dir. Hayden'in vizyonunun ana çizgisi, tüm ülke çapında, siyah protestocular tarafından güneyde yürütülen hareketin taktiklerini uygulayarak sosyal reform yapmayı amaçlayan bir eylemci öğrenci hareketi yaratmaktı. Tezde, Hayden'in kuzeydeki eylemci öğrenciler arasında birleştirici rol üstlendiği ve Demokratik bir Toplum için Öğrenciler organizasyonunun vizyonunu ve yönelimini şekillendirmede ve bu organizasyonun etkisini genişletmede önemli bir rol oynadığı savunulmaktadır. Ekonomik Araştırma ve Aksiyon Projesi ile beraber, Demokratik bir Toplum için Öğrenciler organizasyonu tamamen Hayden'in vizyonunu takip etmeye başlamıştır. Hayden'in savunduğu komünal organizasyon, dolaysız eylemcilik ve katılımcı demokrasi modelleri, organizasyonun vizyonunu tanımlamada ana terimler haline gelmiştir. Bahsedilen sürecin tümünü incelerken, Wisconsin Üniversitesi Kütüphanesi'nde bulunan Demokratik bir Toplum için Öğrenciler Mikrofilm Kolleksiyonu'na ait belgeler kullanılmıştır. Organizasyon üyelerinin yürütmüş olduğu yazılı tartışmaların hemen hemen tümü bu kolleksiyon içerisinde yer almaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the thesis is to examine the development of the Students for a Democratic Society (SDS) from 1959 to 1965 and to show that Tom Hayden was the most effective figure in navigating the organization during this era. SDS was founded in 1959 and from 1959 to 1965 the main inner problem of the organization was to determine its vision and direction. The Port Huron Statement issued in 1962 was the first turning point in this aim. The writer of the Port Huron Statement was Tom Hayden. His main line of vision was to create an activist student movement throughout the country that would make social reform using the tactics of southern movement that was pursued by the black protestors. It is argued in the thesis that Hayden embraced the task of being the catalyst of the activist students in the North and played an important role in shaping the vision and direction of SDS and in widening the organization's influence. With the Economic Research and Action Project (ERAP), SDS fully followed the vision of Hayden. The models of community organizing, direct activism, and participatory democracy became the main terms in defining the organization's vision. In giving the account of this period, the documents in SDS Microfilm Collection that has been located at the Library University of Wisconsin were used. Most of the written discussions made by the members of the organization exist in this collection. m