Volatility costs of inflation targeting: Analysis of nine inflation targeting countries
Enflasyon hedeflemesinin maliyeti: Enflasyon hedeflemesi uygulayan dokuz ülkenin analizi
- Tez No: 145559
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET ENFLASYON HEDEFLEMESİNİN MALİYETİ: ENFLASYON HEDEFLEMESİ UYGULAYAN DOKUZ ÜLKENİN ANALİZİ Doğan, Gönül Master, İktisat Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Taner Yiğit Ağustos 2004 Bu çalışma, bir para politikası olan enflasyon hedeflemesinin, üretim, enflasyon, faiz oranlan, parasal büyüme ve döviz kuru değişkelerine olan etkisini incelemektedir. İncelenen dokuz ülke 1994'ten once enflasyon hedeflemesine geçmiş olan Avustralya, Kanada, Şili, Finlandiya, İsrail, Yeni Zelanda, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık'tır. Ayrıca bu dokuz ülkeden dördü enflasyon hedeflemesi uygulamayan dört ülkeyle karşılaştırılarak, enflasyon hedeflemesinin diğer para politikalarına oranla ne derece etkili olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Üretim, enflasyon, faiz oranlan, parasal büyüme ve döviz kuru verilerine yapısal değişim testleri uygulanmıştır. Tezin temel bulgusu, enflasyon hedeflemesi uygulayan ülkelerin, makroekomik göstergelerin değişkesi ölçüt alındığında performaslannı iyileştirmiş olduktandır. Enflasyon hedeflemesine geçiş sürecinde bahsi geçen makroekonomik göstergelerin değişkelerinde artışlar olmuş olsa da, enflasyon hedeflemesine geçildikten sonar değişkeler genelde düşmüştür. Fakat, enflasyon ivhedeflemesi uygulayan ülkelerin uygulamayanlarla karşılaştırılması sonucunda enflasyon hedeflemesinin göreceli başarısına karar verilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT VOLATILITY COSTS OF INFLATION TARGETING: ANALYSIS OF NINE INFLATION TARGETING COUNTRIES Doğan, Gönül M. A., Department of Economics Supervisor: Assistant Professor Taner Yiğit August 2004 This thesis tries to investigate the impact of inflation targeting as a monetary policy on the volatility of output and inflation, interest rate, exchange rate, and money growth in the nine countries that adopted inflation targeting prior to 1994: Australia, Canada, Chile, Finland, Israel, New Zealand, Spain, Sweden and United Kingdom. The thesis also compares four inflation targeting countries to non- inflation-targeters to figure out the relative effectiveness of inflation targeting as a monetary policy. Structural break tests are made on the monetary aggregates. The main finding of the thesis is, inflation targeting countries well managed to improve their performance in terms of the volatilities of monetary aggregates. Despite the fact that there are upward movements in the volatilities of monetary aggregates at the time of the regime shift, after the adoption of inflation targeting, in general, the volatilities declined. However, there isn't any clear pattern of how inflation targeting countries perform relative to the benchmark countries. Ill