Teachers' perception of thinking skills low-level Engilish classes at Bilkent University School of Engilish Language
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili Meslek Yüksek Okulu öğretmenlerinin düşük seviyeli İngilizce hazırlık sınıflarında yüksek düşünme becerilerinin öğretilmesine bakışı
- Tez No: 145566
- Danışmanlar: DR. MARTİN ENDLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili Meslek Yüksek Okulundaki (İDMYO) öğretmenlerin düşük seviyeli İngilizce Hazırlık sınıflarında yüksek düşünme becerilerinin öğretimine karşı tutumlarım araştırmaktır. Çalışma, (a) öğretmenlerin yüksek düşünme becerilerinin nasıl öğretilmesi gerekliliği ile ilgili düşüncelerini, (b) başlangıç ve düşük-orta düzeydeki İngilizce hazırlık sınıflarında yüksek düşünme becerilerinin öğretimi ile ilgili yaşanan problemleri ve sağlanan yararları ve (c) öğretmenlerin düşük seviyeli sınıflarda yüksek düşünme becerilerini öğretip öğretmediklerini araştırmaktadır. 2003-2004 öğretim yılının 3. kursunda başlangıç ve orta-düzey öncesi İngilizce hazırlık smıflarmı okutan 22 İDMYO öğretmenine anket uygulanmıştır. Anket analizinden sonra seçilen üç öğretmenin dersleri kamera ile kaydedilmiş, VIdaha sonra da dersleri araştırmacı tararından izlenen bu öğretmenlerle bire bir görüşmeler yapılmıştır. Araştırına sonuçlarına göre ÎDMYO öğretmenleri düşünce becerilerine yabancı değildir ve büyük bir çoğunluğu da bu becerilerin öğretilebileceğini düşünmektedir. Aynı zamanda, bu becerilerin öğretilmesinde alıştırmanın ve etkin rehberliğin de önemini kabul etmektedirler. Ama öğretmenler, düşünce becerilerinin öğretiminde en önemli sorun olarak öğrencilerinin İngilizce seviyelerinin yetersizliğini görmektedirler. Öğretmenlerin, öğrencilerinin öğrenme sürecine olan tutumları, kısıtlı zaman ve bu kısıtlı zamanda gerçekleştirilmesi gereken hedefler öğrencilerin dil seviyesine bağlı olarak düşünme becerilerinin öğretimini zorlaştırmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Kritik Düşünce, Yaratıcı Düşünce, Yüksek Düşünme Becerileri Vll
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the attitudes of Bilkent University School of English Language (BUSEL) teachers towards teaching HOTS in low-level English classes. The study specifically investigated (a) what the teachers' understanding of how HOTS should be implemented is, (b) what the teachers see as problems and benefits of bringing HOTS into their Elementary or Low-Intermediate classes, and (c) if the teachers at BUSEL implement and teach HOTS in low-level classes. A questionnaire was administered to twenty-two BUSEL teachers who taught Elementary or Pre-Intermediate level during the third course of the 2003-2004 academic year. After the analysis of the questionnaire, three teachers were selected and their lessons were filmed. Then, semi-structured IVinterviews were conducted with the teachers whose lessons had been observed by the researcher. The data results revealed that teachers at BUSEL are familiar with thinking skills and a great majority of them believe that they can be taught. They also acknowledge the importance of practice and effective guidance in teaching these skills. However, teachers identified students' level of English as the major problem they experience in the teaching of thinking skills. Teachers' attitude towards students' learning processes, time constraints, and the number of the objectives to be covered in a limited time were found to interact with students' level of language to further hinder the teaching of thinking skills. KEY WORDS: Critical Thinking, Creative Thinking, High Order Thinking Skills