Endogenous subsitution
İçsel para ikamesi
- Tez No: 145576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEİL ARNWİNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET İÇSEL PARA İKAMESİ Göçener, Aydm Masterjktisat Bölümü Tez Yöneticisi: Yardımcı Doç. Dr. Neil Am wine Temmuz 2004 Bu tezde, mali kısıtlı, para hızının değişken olduğu, basit iki ülkeli bir değişim modeli üzerinde çalışıyoruz. Modelimizde para ikamesi içsel olarak alınmıştır. Tüm harcamalar yerel para birimi ile yapılırken, yabancı para belirli işlemler sürecinde yerel para ile ikame edilebilmektedir. Ancak parasal olmayan mal varlıkları, bono ve tahviller bu ikameye dahil olamamaktadır. Modelimizde görüyoruz ki tüketiciler yabancı parayı saadece, yerel parayı elde tutma dengesini dışsal olarak belirlenmiş ödeme periyodu süresince satın almaları kolaylaştırmak için gerekli olan seviyenin altında tutacak kadar yüksek yerel enflasyon oranı olduğunda tutmaktadırlar. Yabancı para tutma; tüketiciye,bir sonraki ödeme periyoduna kadar, reel dengelerin ilk seviyesini, satın almaları kolaylaştıracak seviyenin altına düşürme olanağını sağlar. Genel dengede, tüketicinin yabancı para tutması, alışveriş için ayrılan kaynak miktarının düşmesine yol açar (ayakkabı-deri masrafı). Sonuç olarak, para ikamesi paranın hızını düşürürken, reel yerel para dengelerinin seviyesini yükseltir. Bundan dolayı, para ikamesi yabancı parayı sağlayan ülkede olduğu kadar yerel ülkede de para vergisi gelirini arttırır. Bu sonuçlarla, yabancı para tutma, yerel para dengelerini ikame etmekten ziyade, tamamlayan bir unsurdur. Para ikamesi verimliliği arttırabilir. Gördük ki, para ikamesi ayakkabı-deri masraflarını azaltarak faydayı arttırabilir. Yabancı parayı arz eden ülke, bu kazancı kendi enflasyon oranını arttırarak uygun hale getirebilir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ENDOGENOUS CURRENCY SUBSTITUTION Göçener, Aydın M. A., Department of Economics Supervisor: Assistant Prof. Dr. Neil Arnwine July 2004 We introduce a simple two-country exchange model with money introduced via a cash-in-advance constraint with a variable money velocity. Currency substitution is endogenous to this model. While all purchases must be made in local currency, foreign exchange can be traded for local currency within a transactions period while other non monetary assets, bonds and equalities, cannot. We find that consumers only hold foreign exchange when the local inflation rate is high enough to induce a sufficient desire to reduce the holding of real domestic money balances below the level required to facilitate purchases during the exogenously determined pay period. Foreign exchange mholding allows the consumer to reduce the initial level of real balances below the level required to facilitate purchases until the next pay period. hi general equilibrium allowing consumers to hold foreign exchange reduces the amount of resources dedicated to transacting, the shoe leather cost. As a result, currency substitution reduces the velocity of money, increasing the level of real domestic money balances. Therefore currency substitution increases seigniorage revenue in the home country as well as in the country providing foreign exchange. Given these results, foreign exchange holding is complementary to, rather than a substitute of, domestic real balances. Currency substitution can enhance efficiency. We find that currency substitution can increase utility by reducing shoe-leather expense. The country supplying foreign exchange can appropriate this gain by increasing its own inflation rate. IV