İş süreçlerinin tasarımı ve yönetiminde bilişim sistemlerinin etkileri
Impact of information systems on the desing and management of business processes
  1. Tez No: 145603
  2. Yazar: AHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler : Ahmet Demir : İşletme Yönetimi : Yönetim Bilişim Sistemleri : Yrd. Doç. Dr. Erkan Bayraktar : Yüksek Lisans - Haziran 2004-06-03 : Bilişim Sistemleri, Süreçler ve Dizayn ÖZET Telekomünikasyon ve bilişim teknolojisindeki gelişmeler bütün toplumu hızla dönüştürdüğü gibi toplumun en somut bir biçimde kristalleştiği ve yeniden üretildiği kentleri de etkisine alarak yeni ekonomik-coğrafik konfigürasyonlara tabi tutmaktadır. Koşullan her an değişen günümüz pazarlarında, hem hacmi hem de hızı giderek artan global ölçekteki ticari ve ekonomik işlemlerin koordinasyon ve kontrolü önemli hale gelmektedir. Bu rekabet ortamında, gerekli altyapıya sahip kentler avantajlı duruma geçmekte ve ekonomik aktivitelerin koordinasyonu ve kontrolü ile ilgili fonksiyonları yüklenmektedirler. Öte yandan, emeğin ucuz ve çevre hukukunun zayıf olduğu üçüncü dünya ve gelişmekte olan ülkelerdeki kentler de zamanla imalatın gerçekleştiği mekanlara dönüşmektedir. Bu çalışmadaki amaç, modern bir ekonomide faaliyet gösteren firmaların iletişim ve bilgi teknolojilerini kullanarak, üretim süreçlerini global ölçekte mekansal olarak nasıl örgütledikleri, bunu yaparken değişik olanaklara sahip kentlerin nasıl bir rol aldıkları ve bu yeni ekonomik-coğrafik konfigürasyonun iş ilişkilerine olan etkisi araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree A warded and Date Keywords : Ahmet Demir : Business Administration : Management Information Systems : Yrd.Doç.Dr. Erkan Bayraktar : Master -June 2004 : Information's Systems,Process and Design ABSTRACT Advancements in telecommunication and information technologies are transforming the entire societies and its crystallized forms, cities, while at the same time reconfiguring economic geographies. The coordination and control of current economic activities that are gradually increasing in volume and speed have become more important with globalization and unstable market conditions. In this context, the cities with adequate infrastructure have advantages over others and thus gaining coordination and control functions of activities. On the other hand, cities with abundant labor and lax environmental regulations have transformed into areas of manufacturing. The purpose of this study is to analyze how firms employ the telecommunication and information technologies to locate production processes on a global scale, examine roles of cities with different capabilities and impacts of this new economic geographic reconfiguration on work relationships. 10