Aziz Nesin'in öykü ve romanlarında devlet-birey çatışması
The gap between state and person in the stories and novels of Aziz Nesin
  1. Tez No: 145619
  2. Yazar: SELDA BUĞRUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Aziz Nesin'in öykü ve romanları tahlil edilmiştir. Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunlardan biri onun hikayeleri; diğeri romanlandır. Çünkü onun hikaye ve romanları Türk edebiyatı tarihinde önemli bir yere sahiptir ve henüz akademik olarak incelenmemiştir. Öykü ve romanlar incelenirken başlıklar tespit edilip çatışma unsurlarının nasıl örneklendiği üzerinde durulmuştur. Böylece şimdiye kadar akademik incelemeye tabi tutulmamış olan Aziz Nesin üzerine bir çalışma yapılması amacıyla bu tez ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, we animed that search all of the novels and stories Aziz Nesin. This thesis consist of two main parts; one the Aziz Nesin' s stories and the other is his novels. Because his novels and stories are very important in Turkish literature history and his texts unsolved by academic perspectives stilL