Eşcinselliğe sosyolojik bir yaklaşım
A sociological approach to homosexuality
- Tez No: 145634
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, eşcinsellik olgusunu var eden koşulları anlamaya ve açıklamaya çalışmaktır. Bu bağlamda çalışmamızda cinselliğe ilişkin genel yargılar tartışılarak eşcinsellik olgusu irdelenmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde eşcinselliğin kavramsal boyutunu ortaya koymak amacıyla anomi, sapma, yabancılaşma, normal ve anormal, cinsellik, heteroseksüellik, biseksüellik, homoseksüellik, transvestizm ve transseksüellik gibi kavramlar üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın ikinci bölümünde, eşcinselliğin olası nedenleri üzerinde durularak biyolojik, psikolojik, sosyolojik yaklaşımların ve feminist teorinin eşcinselliğe bakış açısı incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde, eşcinsellik olgusunun tarihsel arka planına değinilmiş, farklı toplumlarda eşcinselliğin görünümü incelenmiştir. Çalışmamızın dördüncü bölümünde, araştırmanın uygulama kısmı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bu bölümde araştırmanın kapsamı, amacı, örneklem teknikleri ve veri toplama tekniği konularına ilişkin açıklamalar yer almaktadır. Çalışmamızın son bölümünde ise, yirmi altı eşcinsel denekle yapılan anket sonuçları tablolarla gösterilerek, yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The basic aim of this research is to find out and explain the conditions which create the homosexuality.. Therefore, general concepts of sexuality and the homosexuality were examined in details by this study. In the first chapter of our work, we concentrated on the terms such as anomy, deviation, alienation, normal-abnormal, sexuality, heterosexuality and bisexuality, homosexuality, transvestizm and transsexsuality. In the second chapter of our work, we concentrated on the possible reasons of sexuality and examined the biological, psychological and sociological approaches and feminist theory's views on homosexuality. In the third chapter of our work, we focused on historical background of homosexuality and appearance of homosexuality in different societies was researched. The fourth chapter of this study is about methodology of the research. In this chapter, we explained the aim of the study, sampling technique, and data collection method of the research. In the final chapter of our work, the results of our questionnaire applied to 26 homosexuals were tabulated and explained.