Dış borçlar ve Türkiye'nin ekonomik büyümesine etkileri (1980-2002)
Foreign credits and their effects above Turkey's economical growth (1980-2002)
  1. Tez No: 145646
  2. Yazar: ÖZLEM TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Modern devlet anlayışı içinde ihtiyaçlar her gün daha fazla artmaktadır. Devlet, bu ihtiyaçları karşılamak için daha fazla harcama yapmaktadır. Kamu giderlerinin olağan kamu gelirleriyle karşılanamadığı durumlarda ise borçlanma yoluna gidilmektedir. Dış borçlar alındıkları zaman ülke ekonomisine ek bir kaynak niteliği taşır. Özellikle gelişmekte olan ülkeler için bu kaynaklar, ithalat ve yatırım yapabilme imkanlarını arttırmaktadır. Bu, dış borçların olumlu etkisini göstermektedir. Dış borçlar alındıkları anda verimli ve üretken sektörlerde kullanıldıklarında, ülke ekonomisine ek bir kaynak yaratılmakta ve dış borçların finansmanında da kullanılabilmektedir. Dış borçların olumlu etkilerinin yanında olumsuz etkileri daha fazladır. Türkiye ekonomisi için 1980-2002 dönemi bu olumsuzluk örnekleriyle doludur. Bu yıllar arasında Türkiye, kaynak yetersizliği nedeniyle; 1980 bunalımını yaşamış, 5 Nisan 1994 İstikrar Kararlan ve IMF destekli programlan uygulamaya koymuş, Kasım 2000 ve Şubat 2001 Finansal Krizlerini yaşamıştır. Bu gelişmelerin sonucunda dış borçlar miktar olarak azalmamış artmıştır. 1980 yılında dış borçlar 15.1 milyar dolar iken 2002 yılında 131.6 katrilyona yükselmiştir. Dış borçların miktarındaki bu artış ülke ekonomisinin küçülmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In the understanding of modern states, the necessities have been increasing from day to day. Government makes too much spending to compensate these necesities. If the public expenditure can not be met by the usual public income, the goverment will become indepted. These outer loans mean additional source for the economy of the country. Particulary, for develoing countries those sources increase the possibilities of import and making investment. This sttement shows the positive effeltof the outer loans. When the outer loans are used in productive and profitable sectors, there are additional sources for economoy and so these sources will be used for the financing of outer loans. The negative effecte of outer loans are more than the poitive effects. The era of 1980-2002 is full of these negative effects (samples). Between these years, Turkay has lived 1980 crisis Nowemer 2000, and February 2001 Financal since the lock of source. Also 5 April 1994 constcy decisions and IMF supported economic programs have been started to be corried out. After these evants the outer loans have not been reduced, on the contrary, have been increased when the outer loan were 15.1 billion dollers in 1980, In 2002 it becme 131.6 katrilyon. The remain over in the amountof the outer loons has been the reason for the beconing smooler of the country economy.