Terör–ekonomi-FATF ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between terrorism-economy-FATF: The case of Turkey
- Tez No: 970425
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN TANRIÖVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 2008–2024 döneminde finansal ve makroekonomik göstergeler üzerinde terör olayları, şüpheli işlem bildirimleri (ŞİB) ve uluslararası denetim mekanizmalarının (özellikle FATF gri liste süreci) etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış ve değişkenler arasındaki mevcut ilişkiler betimsel bir yaklaşımla analiz edilmiştir. Bu kapsamda, terör olaylarının yıllık sayıları, toplam ve terörün finansmanı ile ilgili ŞİB verileri, FATF gri listeye dahil olma durumu, ekonomik özgürlük endeksi ve makroekonomik göstergeler (GSYİH büyüme oranı, doğrudan yabancı yatırım girişleri, kredi hacmi vb.) değerlendirilmiştir. Bulgular, terör olaylarının özellikle ekonomik büyüme, yatırımlar ve finansal piyasalar üzerinde olumsuz etkiler yarattığını göstermektedir. Terörün yoğunlaştığı yıllarda büyüme hızında yavaşlama, doğrudan yabancı yatırımlarda azalma ve kredi maliyetlerinde artış gözlemlenmiştir. Şüpheli işlem bildirimlerinin artışı, finansal sistemde denetim ve gözetim kapasitesinin geliştiğini, bu durumun uzun vadede yatırımcı güvenini artırabileceğini ortaya koymaktadır. FATF gri liste süreci ise Türkiye açısından kritik bir kırılganlık noktası olarak öne çıkmış, listeye dahil olunan dönemlerde sermaye girişlerinin azaldığı, risk priminin yükseldiği ve finansal istikrarın zedelendiği tespit edilmiştir. Genel olarak çalışma, güvenlik ve ekonomi arasındaki ilişkinin çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Terör olayları ekonomik istikrarı tehdit ederken, finansal denetim mekanizmaları ve uluslararası standartlara uyum süreçleri hem fırsatlar hem de riskler barındırmaktadır. Bu bulgular, politika yapıcılar açısından güvenlik, ekonomik özgürlükler ve uluslararası entegrasyonun dengeli biçimde yönetilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of terrorist incidents, suspicious transaction reports (STRs), and international monitoring mechanisms—particularly the FATF grey-listing process—on Turkey's financial and macroeconomic indicators during the period 2008–2024. The research adopts a relational screening model, focusing on the existing correlations between variables and providing a descriptive analysis. Within this scope, annual numbers of terrorist incidents, total and terrorism-related STRs, FATF grey list status, economic freedom index, and several macroeconomic indicators (GDP growth rate, foreign direct investment inflows, credit volume, etc.) were examined. The findings reveal that terrorist incidents exert significant negative effects on macroeconomic stability. Periods with intense terrorism were associated with lower economic growth, reduced foreign investments, and increased financial market fragility. Rising numbers of STRs indicate a growing capacity of financial institutions to monitor and address risks, which may enhance transparency and investor confidence in the long term. However, the FATF grey-listing process emerged as a critical vulnerability, as Turkey's inclusion in the list coincided with declining capital inflows, higher borrowing costs, and an increase in country risk premiums. Overall, the study demonstrates that the relationship between security, financial oversight, and economic performance is multidimensional. While terrorism directly threatens stability, STR mechanisms serve as tools to strengthen resilience, and international monitoring mechanisms can foster transparency but also impose significant economic costs. These results highlight the need for policymakers to maintain a balanced approach between security measures, economic freedoms, and compliance with international financial standards in order to ensure sustainable growth and stability.