Kariyer yönetimi ve bir işletme uygulaması
Career management and a company application
  1. Tez No: 145652
  2. Yazar: FİKRİ PEHLİVANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Kariyer yönetim sürecini ele alan bu tezde, kariyer yönetiminin işletme ve çalışanlar açısından önemi, gerekliliği ve bireysel kariyer yönetimi ile kurumsal kariyer yönetimi arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, insan kaynakları yönetimi ve alt işlevleri incelenmiştir. İnsan kaynakları yönetiminin tarihsel gelişimi ve kapsamı konusunda bilgiler verilmiş ve insan kaynakları yönetiminin işlevleri olan insan kaynakları planlaması, iş analizi, seçme ve işe yerleştirme, başarı değerleme, ücretleme, motivasyon, eğitim ve geliştirme ve kariyer yönetimi konulan anlatılmıştır. Ayrıca Türkiye'de insan kaynakları yönetiminde karşılaşılan problemler irdelenmiştir. ikinci bölümde, kariyer yönetimi konusu geniş bir şekilde incelenmiştir. Kariyer ve kariyer ile ilgili kavramlar, bireysel kariyer yönetimi ve kurumsal kariyer yönetimi konuları ele alınmıştır. Bireysel kariyer yönetiminde önce kariyer ve yaşam dönemleri incelenmiş daha sonra ise bireysel kariyer yönetim süreci ve süreçteki safhalar ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Kurumsal kariyer yönetimi ise kariyer yönetimi araçları, kariyer yönetimi uygulamaları ve kariyer yönetimi programının yaratılması ve kariyer yönetim programının öğeleri başlıkları altında incelenmiştir. Üçüncü ve son bölüm ise uygulama bölümüdür. Türkiye'de temizlik ve gıda sektöründe faaliyet gösteren Unilever Tic. A. Ş.'de bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the importance and the necessity of career management for company and workers and the relationship between individual-centered career management and organization-centered career management are dealed with. In the first part, human resource management and its functions are studied. The information about history of human resource management is given and its' functions which are human resource planning, job analysis, recruiting, performance appraisal, payment management, motivation, training and developing and career management are studied. In addition, the encountering problems in human resource management in Türkiye are examined. In the second part, the subject of career management is examined widely. Concepts about career in general, individual-centered career management and organization-centered career management are dealed with. Periods and process of career and life are examined in the context of individual-centered career management, The organization-centered career management is also studied under the headline of tools and execution of career management programme. The third and the last part is the application. The research is conducted at Unilever, the company which serves in food and cleanliness sector in Türkiye.