The cauldron of story: A theory of narrative
Öykü kazanı: Bir anlatı kuramı
  1. Tez No: 145691
  2. Yazar: ANTHONY JOHN PAVLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVZA SEVGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
KISA ÖZET Öykü Kazanı: Bir Anlatı Kuramı by Anthony John Pavlik Öyküler insanların iletişim kurma yetenekleri kadar eskidir ve her kültür tarihsel ve coğrafî olarak kendi anlatılarına sahiptir. Eski Yunanlılardan bu yana anlatının yapısı hakkında farklı kuramlar geliştirilmiştir fakat ileri sürülen tezlerin genel tutumu anlatılan bilginin daha az değerli bir biçimi olarak görmek olmuştur. Bu tez bu görüşe karşı olan bir anlatı kuramım incelemeyi amaçlar: Walter Fischer'in“anlatı paradigması”. Bu kuram, kuranım tutarlılık ve güvenirlik kavranılan ve iyi nedenler mantığı yoluyla mitos ve logosu yeniden bir araya getirmeyi amaçlar, ve kuram, açıklaması yapıldıktan sonra J.K. Rowling'in Harry Potter romanları kullanılarak edebiyatının bir türü olan çocuk edebiyatına uygulanması yoluyla değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Cauldron of Story: A Theory of Narrative by Anthony John Pavlik Stories are as old as the ability of human beings to communicate, and every culture both historically and geographically, appears to have its own body of narratives. Since the early Greeks, different theories of the nature of narrative have been advanced, but the general tenor of the arguments presented has usually been to view narrative as an inferior form of knowledge. This thesis aims to examine one theory of narrative that sets itself at odds with this position: Walter Fisher's“narrative paradigm”. This theory seeks to re-unite mythos and logos through its notions of coherence and fidelity and the logic of good reasons, and, following an explication of the theory, it will be assessed through its application to a genre of literature, children's literature, in the form of J.K. Rowling's Harry Potter novels. IV