Post-Marxist theories of political action: A critical review of two paradigmatic proposals
Post-Marxsist siyasi eylem teorileri: İki paradigmatik önerinin eleştirel bir incelemesi
  1. Tez No: 145692
  2. Yazar: ASLI FALAY ÇALKIVİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEYNEP ÇAĞLAYAN GAMBETTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Post-Marxist Siyasi Eylem Teorileri: İki Paradigmatik Önerinin Eleştirel Bir İncelemesi Aslı Falay Çalkıvik Bu tezde küresel kapitalizm çağında Post-Marksist eylem teorilerinin eleştirel bir değerlendirmesi sunulmaktadır. Değişen epistemolojik ve ontolojik önermeler ışığında, Post- Marksist yaklaşımlar siyasi eylemi nasıl kurgulamakta? Sözkonusu kurgular iddia edildiği kadar özgürleştirici ve dönüştürücü olabilir mi? Marx' m günümüz koşullarında yeniden düşünülmesi tartışmalarında önsıralarda yer alan kişilerin eserleri incelenerek bu sorulara bir yanıt aranıyor. Bu bağlamda Ernesto Laclau ve Chantal Mouffe'un sosyalist strateji olarak ortaya koyduğu hegemonya kuramı ile Slavoj Zizek'in xLenin'i Tekrarlama' önerisi eleştirel bir incelemeye tabi tutuluyor. Tezde öne sürülen temel iddia, herhangi bir siyasi eylem kuramı için özne kategorisinin ve bunun kurgulanış şeklinin son derece büyük önem taşıdığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
Post-Marxist Theories of Political Action: A Critical Review of Two Paradigmatic Proposals by Aslx Falay Çalkıvik This thesis aims to provide a preliminary investigation and an evaluation of Post-Marxist theories of political action in the age of globalized capitalism. Given the shifting epistemological and ontological premises, what kind of a proposal does Post-Marxism offer in terms of political action? Is it as liberating as it aspires and claims to be? The answers to these questions are interrogated through an analysis of the works of those authors, who have become most representative of the Post-Marxist position and stand out as the leading figures in shaping the debates in contemporary engagements with the legacy of Marx. Socialist strategy as a discursive struggle for hegemony as articulated in the works of Ernesto Laclau and Chantal Mouffe and the“plea for Leninist intolerance”extended by Slavoj 2izek constitute the two paradigmatic proposals under review. The main hypothesis of this thesis is that for any viable theory of political action the category of the subject and how it is conceptualized plays a crucial role.