On properties of return distributions in İstanbul Stock Exchange
İstanbul Menkul Kıymetler Borsasındaki getiri dağılımlarının istatistiksel özellikleri
  1. Tez No: 145704
  2. Yazar: MEHMET OĞUZ KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET VEDAT AKGİRAY, DOÇ. DR. İSMAİL SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
KISA ÖZET istanbul Menkul Kıymetler Borsasındaki Getiri Dağılımlarının İstatistiksel Özellikleri Mehmet Oğuz Karahan Bu tez çalışmasında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki (İMKB) hisse senet lerinin ve bazı endekslerin getiri serilerinin dağılımsal davranışları incelenmiştir. Kolmogorov-Smirnov ve Jarque-Bera istatistikleri kullanılarak normallik sınamaları yapılmıştır. Günlük veriler için İMKB endekslerinin ve çoğu hisse senedinin nor- malliği her iki istatistik tarafından reddedilmiştir. Aynı zamanda bu serilerin Paretian dağılımlara uygunlukları farklı karakteristik üs tahmin etme teknikleri kullanılarak araştırılmıştır. Tahmin edilen a parametreleri Paretian dağılımların gerektirdiği aralıktan anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. Portföy normalliğini in celemek için rastsal portföyler oluşturularak bir simülasyon deneyi yapılmıştır. Normal olmayan getiri serilerinin normal serilere baskın olduğu, bunun sonucunda da portföydeki şirket sayısı arttıkça normallikten sapmanın arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT On Properties of Return Distributions in Istanbul Stock Exchange by Mehmet Oğuz Karahan In this thesis study, the distributional behavior of return series of Istanbul Stock Exchange (ISE) stocks and some ISE indices are analyzed. Normality tests are con ducted by employing Kolmogorov-Smirnov and Jarque-Bera statistics, it is shown that the normality of ISE indices and most stock returns are rejected by both statistics for daily data. The stability of these series is also investigated by using different characteristic exponent estimation techniques. Estimated a parameters are significantly larger than that are implied by the stable Paretian laws. To explore portfolio normality, a simulation experiment is conducted by generating random portfolios. It is observed that normal return series are dominated by the non-normal ones, resulting in increased deviation from normality as the number of firms in the portfolio increases. IV