Time series analysis of IMKB-30 equity market index returns and the effect of volume and volatility on returns
IMKB-30 endeksinin zaman serisi analizi ve hacim ve oynaklığın endeks üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 188988
  2. Yazar: ÇETİN ALİ DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT AKGİRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, İşletme, Econometrics, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tezde temel olarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın İMKB30 olarakbilinen endeksinin seanslık ve günlük getirilerinin zaman serisi özellikleri ile hacim veoynaklık gibi işlem bilgilerinden elde edilen veriler arasındaki öncül ardıl ilişkileriincelenmiştir. Klasik olarak kapanış değerleri dikkate alınarak hesaplanan getiri serileriyanında, ortalama değerlerden hesaplanan getiri serileri de analize dahil edilmiştir. Ayrıcaişlem verilerinden elde edilen ve bazıları tek tek hisse bazında işlem verilerindenhesaplanan değişkenler de analize dahil edilmiştir.Piyasada işlem yapan üye temsilcilerin beklentilerinin nasıl oluştuğunun tespitedilmesi amacına yönelik olarak bir beklenti anketi yapılmıştır. Bu anket piyasaoyuncularının değişik getiri hacim oynaklık vb. kombinasyonlarında beklentilerinin nasıloluştuğuna ilişkin ilginç ipuçları sağlamıştır. Anketin sonuçlarının detaylı analizleri butez içinde yer almaktadır.Ayrıca, 1997-2005 yılları arasındaki verilerin yer aldığı zaman dilimi, kriz öncesikriz sırası ve kriz sonrası periyodlara ayrılarak ayrı ayrı incelenmiş ve olasılıkdağılımlarındaki ve ilgili istatistiklerdeki değişimlerin analizi yapılmıştır.Getiri serileri temel olarak AR, MA ve ARMA teknikleri kullanılarakmodellenmeye çalışılmıştır. Getiri serilerinde uzun dönemli hafıza problemi tespit edilmişolup, bu husus detaylı olarak ele alınmış ve getiri serileri ondalıklı entegrasyon yöntemiile dönüştürülerek yeni seriler elde edilmiştir. Getiri serilerinin kendi aralarındaki zamanserisi analizi yanında diğer değişkenlerin de dahil edildiği çok değişkenli VAR modelikullanılarak değişkenler arasındaki öncül ardıl ilişkileri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştırvÖzet olarak, AR,MA ve ARMA modellerinin kapanışlardan hesaplanan getiriserilerini açıklamada genel olarak yetersiz kaldığı, ancak ortalamalardan hesaplanan getiriserilerinin modellenmesinde daha çok işe yaradığı tespit edilmiştir. Ondalıklıentegrasyon metodu olarak adlandırılan ARFIMA olarak bilinen metodun bazı serilerdeuzun dönemli hafıza problemini hallettiği, ancak bazı serilerde fazla işe yaramadığı tespitedilmiştir. Diğer değişkenlerin de dahil edilmesi ile yapılan VAR analizinin genel olarakgetiri dinamiklerinin açıklanmasına katkıda bulunmakla birlikte bu katkının sınırlı olduğusonucuna ulaşılmıştır. Genel olarak, hacim ve oynaklık verilerinin bir sonraki dönemgetirilerinin tahmin edilmesinde sınırlı katkısı olduğu tespit eidlmiş olup, bu bulgununbeklenti anketinde ortaya çıkan sonuçlarla kısmen çelişkli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.vi
Özet (Çeviri)
This thesis is done mainly to explore the time series dynamics and lead lagrelationships among the Istanbul Stock Exchange (ISE) Equity Market Index, calledISE30, session to session and daily returns, volume and volatility. In addition to the wellknown classical definition of the returns, a new definition of return is made, namely, thereturns are also calculated by using the average values. Moreover, many variables, somerequiring detailed information on individual stock basis were also calculated and includedin the analysis.An expectation survey aimed at answering the question of how the market tradevariables affect the expectations of brokers was conducted. This survey was found toprovide very interesting hints about how the expectations of the market people form incase of different combinations of return, volume and other trade data variables. A verydetailed analysis of the survey results are provided in this thesis. Additionally,distributional properties of return series are analysed for the whole period spanning 1997-2005. The period is divided into three sub-periods, namely the pre-crisis period, crisisperiod and post-crisis period and all the analyses are repeated to see whether thedistribution and the sample moments of session to session and daily returns changebetween different data windows.Return series were mainly modeled by using Autoregressive (AR), MovingAverage (MA) and Autoregressive Moving Average (ARMA) techniques. The returnseries were found to possess the so called ?long memory? or ?persistency? problem. Thelong term memory property was explored in detail and the series are transformed by usingthe fractional integration method (ARFIMA). After an univariate time series analysis ofiiithe returns, a multivariate analysis of the returns with the trade variables were conductedby using Vector Autoregressive Model (VAR).In summary AR,MA and ARMA models were found to have little explanatorypower for close to close returns. On the other hand, the returns calculated by the averagevalues were found to have significant serial correlations, a fact that makes the AR, MAand ARMA models more useful. ARFIMA method proved to be useful in some cases,while it did not help in some others. Although the inclusion of other variables in the VARmodels contributed to the explanatory power, the improvement is generally regarded to benot so prominent. Thus it can be said that changes in volume and volatility were found tohave limited explanatory power with regard to the mean return for the next period, aresult that is contradictory to what was implied by the expectation survey.iv