The relationship between metacognitive stategy training and vocabulary acquisition
Üst bilişsel strateji eğitimi ve kelime edinimi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 366400
  2. Yazar: EBRU EYLEM GEÇKİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Pek çok yabancı dil öğrencisinin yeni öğrenilen sözcükleri akılda tutmakta sorun yaşadığı bilinen bir durumdur. Dil öğreniminde zorluk çeken öğrencilerin özellikle kelime öğrenmede ciddi problemler yaşadığı söylenebilir. Bu araştırmanın amacı yabancı dil öğretiminde üst bilişsel strateji eğitimi ve yabancı dil öğrenmede zorluk çeken öğrencilerin kelime bilgisi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu amacı gerçekleştirmek için, Bahçeşehir Üniversitesi İngilizce Hazırlık okulunda orta seviyede ikinci yılında İngilizce eğitimi almakta olan iki tekrar grubunda eğitim almakta olan öğrencilerin kelime öğrenme ve üst bilişsel stratejilerini kullanma düzeylerini ölçmeye yönelik bir envanter uygulanmıştır. Daha sonra bu iki gruptan deney grubu olarak belirlenen gruba beş hafta süreyle kelime öğrenme stratejileri, üst bilişsel strateji eğitimi ile birlikte verilmiştir. Eğitimin başında deney grubu ile kontrol gruplarının bu seviyedeki kelime bilgileri yazar tarafından hazırlanan bir kelime testi ile ölçülmüştür. Araştırmanın sonunda aynı kelime testi son-test olarak uygulanmış ve iki grubun elde ettiği sonuçlar karşılaştırılmıştır. Kelime öğrenme stratejisi envanterinden elde edilen sonuçlara göre yabancı dil öğrenmede sorun yaşayan öğrenciler kelimenin anlamını öğrenme stratejilerini ve sosyal stratejileri en yüksek düzeyde kullanırken, bilişsel stratejileri düşük oranda kullanıyor. Diğer taraftan araştırmanın sonunda deney grubu kelime testinden kontrol grubuna göre çok daha yüksek puanlar almıştır (Den.Post-Test M=75,588; Kont.Post-Test.M= 47,941.) Bu sonuçlar kelime öğrenme statejilerinin üst bilişsel statejilerle birlikete öğretilmesinin kelime öğrenmede etkili olduğuna işarettir.
Özet (Çeviri)
Foreign language learners, and in particular, weak learners, experience a lot of difficulty during the retrieval process of newly encountered words. The main aim of this research is to discover the relationship between teaching vocabulary learning strategies along with metacognitive strategies and vocabulary retention of unsuccessful language learners. To realize this aim, the research was conducted at the Bahçeşehir University Preparatory School of English. Two pre-intermediate repeat level groups of students participated in the research. A Vocabulary Strategy Use Survey is used to determine the vocabulary strategy use of the subjects at the outset of the study. In addition, a vocabulary achievement test prepared by the researcher was administered as a pre-test to both the experimental and control groups. For five weeks, the experimental group received training on vocabulary learning strategies combined with metacognitive strategies. The control group, on the other hand, learned the same words through traditional methods. At the end of the study, the vocabulary achievement test used at the beginning of the training was applied to both groups as a post-test and the results were compared. According to the findings of the questionnaire, the repeat students rely on Determination strategies and Social discovery strategies the most to learn new words, whereas they do not use Cognitive strategies as much. Additionally, the results of the Post-test demonstrate that training unsuccessful language learners with vocabulary learning strategies along with metacognitive strategies has a positive effect on helping these learners expand their vocabulary size, as the experimental group received higher scores on the post-test compared to the control group (Exp.Post-Test.M=75,588; Cont.Post-Test.M= 47,941).