The relationship between language learning strategies and vocabulary size: The case of Iraqi learners of EFL
Dil öğrenme stratejileri ve kelime dağarcığı arasındaki ilişki: Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Iraklılar örneği
- Tez No: 456781
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Etkili bir dil öğreniminde stratejilerin önemli rolü sorgulanamaz, özellikle dil öğrenme stratejilerini kullanmaktaki amaç öğrencilerin kelime dağarcığını geliştirmekse. Bunun nedeni dil öğreniminde kelime bilgisinin önemli bir yerinin olmasıdır. Bu yüzden tezin amacı yabancı bir dil olarak İngilizcede dil öğrenme stratejileri ve kelime dağarcığı arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu amaçla Süleymaniye Üniversitesi Dil Okulu'ndaki 122 öğrenci bu çalışmaya katılımcı olmak üzere seçildi. Veri iki aşamada toplandı. Nitel aşamada yarı yapılandırılmış grup görüşmeleri yürütülürken, nicel aşamada veriler dil öğrenimi strateji envanteri ve kelime seviye testi aracılığıyla toplanıldı. Dil öğrenme stratejisi kullanımı ve alt kategori strateji tercihi sıklığını ortaya çıkarmak için tanımlayıcı istatistikler elde edildi. Pearson product-moment korelasyon değerleri, dil öğrenme stratejileri ve ileri düzeyde kelime dağarcığı arasında bir ilişki olup olmadığını bulmak için kullanıldı. Son olarak, kelime dağarcığı ileri seviyede olan öğrenciler ve kelime dağarcığı düşük seviyede olan öğrenciler arasında dil öğrenme stratejisi kullanımında önemli bir fark olup olmadığını ortaya çıkarmak için bağımsız örneklemler t-testi kullanıldı. Sonuçlar öğrencilerin 3.2 ortalama ile dil öğrenme stratejilerine başvurduğunu gösterdi. Benzer şekilde alt kategori strateji kullanımı için olan sonuçlar, kelime dağarcığı yüksek seviyede olan öğrencilerin üst bilişsel stratejileri 4.66 ortalama ile en yüksek sıklıkla, ödünleme stratejilerini ise ortalama ile en az sıklıkla kullandığını gösterdi. Bunlara ilaveten, sonuçlar kelime dağarcığı düşük seviyede olan öğrencilerin biliş ötesi stratejileri 3.50 ortalama ile en yüksek sıklıkla ve bellek stratejilerini ise 2.86 ortalama ile en az sıklıkla kullandıklarını gösterdi.
Özet (Çeviri)
The crucial role of strategies in effective language learning is unquestionable, especially when the purpose of using language learning strategies is to enhance learner's vocabulary size. This is because of the prominent place of vocabulary size in language learning and it is a vital aspect of lexical knowledge. Thus, this thesis examines the relationship between language learning strategies and vocabulary size in an English as a Foreign Language (EFL) context. With this aim, 122 students at Sulaimani University, School of Languages were chosen as the participants of the study. The data were collected in two phases. In the quantitative phase, the data were collected through Strategy Inventory for Language Learning (SILL) and Vocabulary Levels Test (VLT) while in the qualitative phase a semi-structured group interview was administered. So as to uncover the frequency of language learning strategy use and sub-category strategy preference, descriptive statistics were calculated. A Pearson product-moment correlation co-efficient was used to find out whether there is a relationship between language learning strategies and high vocabulary size. Finally, an independent-samples t-test was administered to reveal whether there is a significant difference between learners with high vocabulary size and low vocabulary size in their language learning strategy use. The results indicated that the learners applied language learning strategies with an average of 3.2. Similarly, the results for sub-category strategy use indicated that the learners with high vocabulary size employed metacognitive strategies most with an average of 4.66 and compensation strategies least with an average of 3.41. Additionally, the results showed that learners with low vocabulary size used metacognitive strategies most with an average of 3.50 and memory strategies least with an average of 2.86.