Bir cami cemaatinin anatomisi: Konya Kulu Merkez Kubbeli Cami cemaati üzerine din sosyolojisi açısından bir yaklaşım örneği
The anatomy of a mosque community: Example of an approach to Konya Kulu Merkez Kubbeli Mosque community with regard to religious sociology
  1. Tez No: 249957
  2. Yazar: ŞAHİN ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZ, Şahin,Bir Cami Cemaatinin Anatomisi: Konya Kulu Merkez Kubbeli Cami Cemaati Üzerine Din Sosyolojisi Açısından Bir Yaklaşım Örneği, Yüksek Lisans Tezi,Danışmanı: Doç. Dr.Hayri ERTEN, 107sKulu Merkez Kubbeli Cami cemaati olan halkın anatomik yapısını, dinin teorik,pratik ve sosyal yönlerine ilişkin bulgularla birlikte ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmayı hedefleyen bu araştırma üç bölüm ve genel değerlendirme-sonuç bölümlerinden oluşmaktadır.Giriş Bölümün'de, araştırmanın konusu, problemi,önemi,amacı,varsayımları ve yöntemi hakkında bilgiler verdik.Birincici Bölüm'de, dinin sosyolojik tanımı, din toplum ilişkileri, bir sosyalleşme unsuru olarak cami ve ortamı ve son olarak din, gelenek ve modernizm konusunda kuramsal bilgilere yer verdikİkinci Bölüm'de, araştırma örnekleminin bağımsız değişkenlere göre dağılımı ile ilgili olarak verilen betimsel bilgilerin ardından, araştırmaya katılanların yaş, eğitim, medeni durum, aylık gelir, mesleki durum ve son oturulan yer gibi olgusal niteliklerine göre dini yaşayışlarındaki oluşan tutumlarında ortaya çıkan farklılaşmaları inceledik.Sonuç kısmında ise , araştırma evrenini oluşturan Kulu'da, cami cemaatinin gerek dini hayat ve gerekse gündelik yaşam sürecinde ki tutumlarında görülen farklılaşmanın ülkemizde farklı niteliklerde devam eden modernleşme,kentleşme ve sosyal değişme süreçlerinden etkilendiğini ifade ettik.Din anlayışı konusunda geleneksel yapının büyük oranda belirleyiciliğini yitirmesine karşın çeşitli etkenlere bağlı olarak bazı geleneksel tutum ve davranışların etkilerini koruduğunu da ifade ettik.
Özet (Çeviri)
ÖZ, Şahin, The Anatomy of a Mosque Community: Example of an Approach to Konya Kulu Merkez Kubbeli Mosque Community with regard to Religious Sociology, Postgraduate Thesis, Instructor: Doç. Dr. Hayri ERTEN, 107pThis study, which aims to reveal the anatomic structure of the community of Kulu Merkez Kubbeli Mosque along with the findings related to the theoretical, practical and sociological aspects of the religion, consists of three sections and the sections of general evaluation ? conclusion.In the Introduction Section, we have given information related to the subject, problems, importance, aim, hypothesis and the method of the study.In the First Section, we have given information related to the sociological definition of religion, religion ? society relations, mosques as an element of socialization and finally, theoretical information related to religion, customs and modernism.In the Second Section; following the descriptive information related to the distribution of research samples according to independent variables, we have studied the differentiations that appear within their behavior related to their religious lives according to the factual characteristics of the study participants, such as age, education, marital status, monthly income, professional status and most recent place of residence.In the Conclusions Section, we have put forward the fact that in Kulu, which is the study environment, the differentiations of the observations of mosque community both in the process of religious life and their daily lives are affected by the processes of modernization, urbanization and social change, which continue in our country with different characteristics. We have also put forward that; although the traditional structure related to the concept of religion has lost its decisiveness to a great extent, certain traditional approaches and behavior still maintain their effects in connection with a variety of reasons.