Yaratıcılığa ve yeniliğe yönlendirici örgüt yapısı
Organization structure that direct to creativity and innovation
  1. Tez No: 145808
  2. Yazar: ONUR ARKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
İşletmeler, hızla değişen yeni ekonomik ve çevre koşullarında, rekabet üstünlüğü sağlamada yaratıcılığın ve yaratıcı bilginin en önemli başarı faktörü olduğu olduğunu fark etmektedirler. Yaratıcılığını kullanarak yenilikler üretebilen örgütler rekabette kazananlar olacaktır. İşletmelerin örgütsel yapılarında ve diğer faktörlerinde uygulayabilecekleri bir takım yaklaşımlar onların yaratıcılık ve yenilikçilik yeteneklerini arttıracaktır. Bu çalışmada, hızla önem kazanan örgütsel yaratıcılığın ve yenilikçiliğin önemi vurgulanarak, örgütlerin yapı ve faktörlerin yaratıcılığa ve yeniliğe yönlendirici bir şekilde nasıl düzenlemeleri gerektiği üzerine bir çerçeve ortaya konulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To obtain competitive advandage in a fast-paced, emerging economy, companies realize that the key to success will be the generation and use of creative knowledge. Organizations that use its creativity and produce innovation will be the winner of competition. Some aproachs that can be used by companies in their structure and factors will increase their creativity and innovation ability.Thus this thesis examined the importance of organizational creativity and innovation then developed a framework that summarizes the transformation process and structure as required by those organization which desire to be more creative and innovative. vn