Otel işletmelerinde stres faktörleri ile iş bırakma ilişkisi: 4-5 yıldızlı otel işletmeleri uygulaması
The relationship between stress factors and voluntary turnover: 4-5 star hotel establishment's application
  1. Tez No: 145818
  2. Yazar: ŞULE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
ÖZET Günümüz modern toplumları, çalışma ve sosyal hayata büyük oranda bir hareketlilik ve hız getirmiştir. Bu ortamlarda yaşayan ve çalışan insanların bu çağa özgü olan stresle karşılaşmaları kaçınılmaz olmaktadır. Bu hızlı gelişme ve değişme ortamında yer alan örgütlerin de başarıya ulaşmaları ancak örgütü oluşturan elemanların verimlilikleri ile mümkün olacağından, örgütte yer alan işgörenlerin verimliliklerini fiziksel ve ruhsal problemler yaratarak engelleyen aşırı stresin ortadan kaldırılmasını zorunlu kılmaktadır. Örgütsel stres, işletmelerde özellikle de işgören devrine etkisi açısından önemli bir sorundur. İşgörenlerin iş bırakmalarını önleyerek, işgören devrini kontrol altında tutmak işletmeler açısından çok önemlidir. Bu nedenle örgütsel stres faktörlerinin tespit edilip ortadan kaldırılması gerekmektedir. Çalışmada, Ege Bölgesi'nde yer alan 4-5 yıldızü otel işletmelerinde bir uygulama yapılarak, işgörenlerin karşılaştıkları stres kaynaklan ve iş bırakma davranışı ile ilgisi ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today's modern societies bring mobility and rapidity to social and working life. It is inevitable for those people living in such environment to avoid from stress which is peculiar to our age. To reach their aims and be successful, organizations taking place in such developing and changing environment have to give priority to their labors' productivity.They have to overcome with extreme stress that causes physical and psychological problems. The organizational stress that causes labors' turnover in business, it is important for business to prevent labors' leaving job and control labor turnover. Therefore, it is essential to identify the stress factors and remove them. The purpose of the present study, is to reveal the relation between stress factors and leaving job. It is carried out at the 4-5 stars hotels in the Aegean Region. VI