İnciller'de ve Kur'an'da günah kavramı
The concept of sin in the new Testaments and the Quran
  1. Tez No: 145820
  2. Yazar: MURAT BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Gerek Hıristiyanlığın kutsal kitabı İnciller'in olsun ve gerekse İslamiyet'in kutsal kitabı Kur'an'ın olsun, her ikisinin de ortak manada anladığı din; Allah'ın insanoğluna, mutlu ve huzurlu yaşaması için tuttuğu bir ışıktır. Her iki dininde ilahı olan Allah, bu ışığı, yani dinin asıl kaynağı olan kitapları, İsa @ ve Muhammed @ ile yani peygamberleri aracılığıyla göndermiştir/bildirmiştir. Tanrı kelamı olan bu kitaplar, Hıristiyanlarca İsa ile özdeşleştirilmiş, onun söylediği her söz tanrı sözü kabul edilerek inanılmış ve ölümünden yaklaşık 25-30 sene sonra onun sözleri insanlarca kitaplaştırılmıştır. İslam dininin kutsal kitabında ise durum farklıdır. O, ne peygamber ve ne de insan sözüdür, O Allah'ın kelamıdır, O'na kimsenin müdahalesi söz konusu değildir. Hz. Muhammed @ sadece bir aracıdır, bir peygamberdir. Yukarıda da vurguladığımız gibi din, insanoğlunun yaşamına ışık tutan inançlar bütünüdür. Işık tutar, çünkü insan; neyin iyi neyin kötü, neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilme ihtiyacı duyar. Allah'a kulluk için yaratıldığının bilincinde olan insan, yaratanının neyi istediğini ya da neyi istemediğini iyi bilmeli ve ona göre davranmalıdır ki, kulluğunu hayırlı yönde mükemmelleştirsin. İşte din, üstüne düşeni yapmış ve insana yol göstermek için onu bu konuda bilgilendirmiştir. İstenen ve istenmeyen davranışları ortaya koymuş; istenen ve iyi olan davranışlara sevap, istenmeyen ve kötü olan davranışlara günah demiştir. Sevaplar karşısında mükafatın, günahlar karşısında da, işleyeni, hem bu dünyada hem de ebedi alemde cezalandırılacağını bildirerek, insanları bu konuda uyarmıştır. Bu konuda insana düşen görev ise, ilahi emre aykırı olan fiil ve davranışları iyi bilmesi ve onlardan uzak durmasıdır. Yarattığı insanı ve özelliklerini iyi bilen Tanrı; gerek kulunun günah işlemesinde rol alan; psikolojik, fizyolojik ve sosyolojik zaaflarından olsun ve gerekse onu kandırarak yoldan çıkarmaya çalışan ve günah işlemesine yardımcı olan şeytandan dolayı olsun, günah işlemişse, bu durumda da, kulunun ümitsizliğe ve karamsarlığa düşmemesi için günahtan dönüş ve vazgeçiş kapısını yani tövbe kapısını hep açık bırakmış; kulunu, kendini inkar etmedikçe ve yaptığından hemen pişman olup tövbe ettikçe bağışlayacağını müjdelemiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Either The Bible, the holy book of Christians or The Quran, the holy book of Muslims, each of them understand the religion as the God's light for the mankind to live happy and in peace. Allah, the God of the each religion, sent this light -I mean the books which are the source of the religions- personally to the Christ and the Mohammad and generally to the mankind. The Bible, which is speech of the God, identified with the Christ by Christians and it was believed that what he said was as God's word and was made as a book after twenty five-thirty years of his death. But the holy book of the Islamic religion is different from the others. Because it is not a speech of the prophet or a mankind, but it is a speech of Allah and there is no effect of anybody in it. Mohammad is not but middleman, he is prophet. As we accented above, the religion is the total beliefs which light the mankind's life. It lights the mankind's life, because the man needs to know what is the best, what is the worst, what is the true, what is the fault. To obey the God, the man have to know the Creator's willing clearly, so he can interact with them and try to be his best. The religion did his duty and gave information to light the mankind's way and found out the good works and the sin and warned that the good work is awarded and the sin is punished. So, the man must learn which is good and bad and thus, he must avoid the bad works. The God knows the mankind and his properties very well because He is the creator. And He is aware that the mankind is poor and may fall in faults according to his weakness in psychological, sociological and psychological angles. And it is possible that he can make a fault because of either his weakness or the Satan who tempt the mankind and make him fall in faults. So, He did not close but opened the door to return from his faults. And the God don't want the mankind to be pessimist and hopeless. Because of that. He explained that He would forgive who was regret and returned from his faults and so forswearer, unless he refuses Him.