Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde arma konusu ve sonucu
- Tez No: 145837
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL SÜRMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tarih boyunca hemen hemen bütün Türk devletlerinde görülen ve milli bir simge olarak kabul edilen armanın Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde de kullanılması amacıyla birtakım çalışmalar yapılmıştır. Bu doğrultuda hükümet, Cumhuriyet Arması 'nm belirlenmesi için dönemin ressam ve sanatkârları arasında bir müsabaka düzenlemeyi kararlaştırmış ve bu hususta Maarif Vekâletimi görevlendirmiştir. Müsabakanın düzenlemesi kararının ardından Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni temsil edecek arma ve bu armanın içeriği üzerinde yoğun bir tartışma dönemi başlamış, farklı görüş ve yorumlar ortaya atılmıştır. Cumhuriyet Arması üzerinde yapılan bu tartışmaların ardından müsabakanın sonucu açıklanmıştır. Buna göre; müsabakaya katılan birçok eser içerisinden Ressam Namık İsmail Bey'in yaptığı arma örneği birinci seçilmiş ve bu arma örneğinin Cumhuriyet Arması olarak benimsenmesi öngörülmüştür. Fakat Mustafa Kemal Paşa'mn bu arma örneğinde yer alan kurt simgesinin daha genel ifadeyle bir hayvan timsalinin Cumhuriyet Arması'nda bulunmasının Türkiye Cumhuriyeti Devletimin geleceğe ait hedef ve ideallerini temsil etmede anlamsız ve yetersiz kaldığı yönündeki görüşü nedeniyle bu armanın Cumhuriyet Arması olarak kullanılmasına geçilmemiştir. Bundan sonra Cumhuriyet Arması' nm yeniden tespit edilmesi için çalışmalar başlatılmışsa da bu çabalar bir sonuç vermemiştir.
Özet (Çeviri)
Certain attempts were made use an emblem in the Republic of Turkey, which was common in almost all Turkish states throughout the history and accepted as a national symbol. For this reason, the government took a decision to run a contest among the painters and artists of the period to determine the emblem of the Republic of Turkey and commissioned the Ministry of Education for this event. After the decision to run a contest, a long period of controversy over the use and content of the emblem started, which would represent the Republic of Turkey, and different views and interpretations were raised. Following this controversy, the result of the contest was revealed. According to the result, among many works, the painter Namık Ismail's emblem was found best and accepted as the emblem of the Republic of Turkey. However, this emblem was not used as the emblem of the Republic of Turkey since the great leader Mustafa Kemal Pasha thought that the symbol of wolf on the emblem, more generally, an animal image on the Republic emblem was meaningless and insufficient to represent future goals and aspirations of the Republic of Turkey. Although new attempts were made, these efforts yielded no results.