Kurumsal etkinliğin sağlanması açısından sürekli iyileştirme modeli ve Kütahya Mesleki Eğitim Merkezi uygulama önerisi
Continius improvement model from providing corporational efficency view and Kütahya MESEM application suggestion
  1. Tez No: 145844
  2. Yazar: ZEKİ DOĞAN ERKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Hızlı değişimlerin yaşandığı günümüzde kurum ve kuruluşlar bir yandan değişimlere uyum sağlamaya çalışırlarken, öte yandan da kurumsal etkinliklerini sağlayacak başka arayışlara yönelmektedirler. Bugün kurumsal etkinliği sağlamada birçok yönetim yaklaşımı ve tekniği bulunmaktadır. Özellikle günümüzde katılımcılık eksenli yaklaşımlar, kurumsal etkinliği sağlamada daha çok uygulama alanı bulmaktadır. Bunlardan biri de sürekli iyileştirmedir. Özellikle Toplam Kalite Yönetimi (TKYj gibi“yönetim yaklaşımları içinde geniş bir uygulama alanı bulan sürekli iyileştirme, (Kaizen), kurumların bulundukları noktadan”daima bir adım öteye taşıyacak yeni fikirleri, yeni tekniklerin uygulanmasını, kurumların insan kaynağının katılımıyla birçok etkinliği sağlamayı amaçlamaktadır. ' Sürekli iyileştirme, kurum ve kuruluşlara birçok avantajlar sağlamakta, iç ve dış müşteri tatmininde etkili olmaktadır. Sürekli yapılan iyileştirmeler ile kurum ve kuruluşlar standartlarını sürekli yükseltmekte, daima bir adım ileri gitmektirler. Bu balcımdan sürekli iyileştirme etkinlikleri günümüzde, kurumsal etkinliği sağlamada en etkili yönetim yaklaşımlarının başında gelmektedir. Bu çerçevede çeşitli sürekli iyileştirme teknik ve modelleri ortaya konmaktadır. Kütahya MEŞEM' in sürekli iyileştirme alanları öğrenci ve personel ile iki değişik dönemde yapılan anket uygulamalarıyla araştırılmış, ayrıca yüz yüze yapılan görüşmeler ile de bilgi toplanmıştır. Kütahya MEŞEM' in kurumsal etkinliğini sağlamaya yönelik spesifik bir model ortaya koymayı amaçlayan bu çalışma çerçevesinde yapılan araştırmalarda, teknolojik, katılımcılık, ilgi, insan kaynakları, fiziksel konum ve koşullardaki yeterlilik gibi bazı temel faktörler çerçevesinde bulgulara ulaşılmaya çalışılmıştır. Anket ve yüz yüze görüşmelerden elde edilen bulgular analiz edilerek, Kütahya MEŞEM için ortaya konan spesifik model doğrultusunda öneriler-ortaya ¦konmuştur
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In rapidly changed world; associations and foundations try to be adopted these changes while they seek new ways that can increase associatioal effectiveness. To do this there- are a lot.of->-man^«meafc.-ap^©aehe&^aî^'->îeoj»quss>«-E^eeiaIîy participate origined approaches are applied in many areas to provide associational efficiency. One of them is continious improvement. Continious improvement (Kazien), which has a wide application areas in managerial approaches such as Total Quality Management (TQM) always seeks for new ideas, new tecniques and effective human resources that can carry the foundations one step forward. Continious improvement has a lot of advantages for associations and foundations. It also has an effect on domestic and foreign customer predictions. With continious improvement, foundations reach better standarts. From this point, continious improvement events are one of the most effective" management approaches. This framework explains different improvement tecniques and models. Improvement areas in Kütahya MESEM are searched by questionnaires with students and personel in 2 terms and also gathered informations by face-to-fac meetings. This framework tries to create a specific modal that can increase Kütahya MESEM' s foundational effectiveness and also aims finding out evidences about technological, participational interest, human resources, physical locational qualifications. Finally make some suggestions according to Kütahya MESEM' s specific model.