Kariyer geliştirme ve 1.Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığında bir uygulama
Career development and an application in 1st Air Supply and Maintenance Center Command
  1. Tez No: 145860
  2. Yazar: ENGİN ÜYE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Son zamanlarda çalışma yasanımda sıkça kullanılan kavramların başında gelen kariyer; bireyin iş yaşamı boyunca yer aldığı basamaksal mevkiler ve yaptığı işleri, bulunduğu konumla ilgili tutum ve davranışlarını içeren bir süreçtir. Kariyer bireyin ve örgütün ortak sorumluluğunda gelişen bir kavramdır. Kariyerin örgütsel boyutunu ilgilendiren kariyer yönetimi, işgörenlerin bilgilerine yatırım yapma ve örgütün faaliyetlerini sürdürmesi için gerekli entelektüel ve yaratıcı kapasite oluşturmak için temel araçtır. İşgörenin iş yaşamında sağlıklı bir şekilde ilerlemesi kariyer yönetimi sayesinde olabilmektedir. Kariyer yönetimiyle, işgörenlerin örgüt içindeki hareketlilikleri sağlanabilmekte ve böylece işgörenler motive edilebilmektedir. Kariyer yönetimin iyi uygulandığı örgütlerde işgörenler bir süre sonra hangi statüde olacaklarım bilmekte veya tahmin edebilmektedirler. İşgörenlerin bunu bilmesi, motivasyonunu arttırmakta, işine ve örgüte bağlılığım kuvvetlendirmektedir. Kariyer yönetimin bir işlevi olan ve bireyin mevcut konumundan gitmek istediği yere hareketini gösteren bir modeli oluşturan kariyer planlaması, gerek hizmet kalitesinin, işgücü verimliliğinin, müşteri tatmininin artırılması, işgücü planlamasının sağlanması ve işgören devir hızının azaltılması gibi örgütsel nedenler, gerekse işgörenlerin motive edilmesi, işgörenlerin yeteneklerine göre değerlendirilmesi, iş tatminin artırılması ve iş görenin kendi özelliklerini tanıma gibi bireysel nedenlerden dolayı büyük önem taşımaktadır. Birey ve örgütün istek ve amaçlan doğrultusunda kariyer planlaması ve kariyer yönetimini uyumlaştıran bir insan kaynaklan yönetimi işlevi olan kariyer geliştirme, bireyin kariyeri boyunca kariyer amaçlarına ulaşabilmesi için uygulanan programlar, eylemler ve faaliyetlerdir. Kariyer geliştirmenin temel amacı yönetimin işgörenlere kariyerlerini geliştirmelerine destek olmasıdır Sanayi toplumunda örgütlerde işgücünün niteliğinde fiziksel kapasite ön plandayken, bilgi toplumuna geçişle birlikte daha çok işgücünün bilgi ve yetenekleri ön plana çıkmış ve kariyer geliştirme faaliyetleri hem bireyler hem de örgütler için büyük bir önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Career, one of the words used frequently in working life nowadays, is a process consisting individual's occupational progress and works, behaviors and attitudes related with his/ her position. Career is a concept developing in the mutual responsibility of individual and organization. Career management, which is related with the organizational dimension of career, is a basic tool for investing on employee's knowledge and establishing an intellectual creative capacity which is necessary for organizational work continuity. For employee's healthy progress, career management is essential. Career management provides mobility of workforce in organization, thus employees can be motivated. Employees may know and predict which status they may get after sometime in the organizations in which management is good. Employees' knowing this raise the motivation level among employees and their loyalty to organization and work is strengthened. Career planning, which is one of the function career management and which shows the road map from the very beginning, is very important both for organizational reasons such as raising the service quality, workforce profitability, customer satisfaction, and providing workforce planning, cutting down workforce rotation speed, and for individual reasons such as evaluating employees according to their capabilities, and raising job satisfaction, self -recognition of employees. Career development, which is function of human source management and which coordinates the career planning and career management according to individual wish and objective, is programs, actions and activities applied for an individual reach his/her career objectives during the work life. Basic objective of career development is to support management in encouraging employee's career development. While physical capacity was vital in workforce in Industrial society, knowledge and capability of workforce has gained an importance in information society, thus career development activities has gained a lot importance for both individuals and organizations.