Avrupa Para Birliği ve AB ekonomisi üzerindeki etkileri
European Monetary Union and its effects on EU economy
  1. Tez No: 145861
  2. Yazar: YAVUZ ODABAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
V ÖZET Bu çalışmada, Avrupa tek parası Euro'nun, yürürlüğe girmesi ile birlikte, ekonomik açıdan Avrupa Birliği'nde yaşanan ve yaşanması muhtemel gelişmeler incelenmiştir. Ayrıca, Euro'nun meydana getirdiği olumlu ve olumsuz etkiler tespit edilmeye çalışılmıştır. Üç bölümden meydana gelen bu çalışmanın birinci bölümünde, Para birliği kavramı teorik olarak incelenmiş ve başarısı için gerekli görülen şartlar ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, Avrupa Para Birliği'nin oluşumu, tek para Euro'ya geçilmesi konuları tarihsel olarak incelenmiş ve oluşturulan para birliğinin kurumsal yapısı ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, Avrupa Para birliği'nin tek parası olan Euro'nun AB ekonomisi üzerindeki ekonomik etkileri incelenmiş ve Euro'nun yürürlüğe girmesi ile birlikte, ekonomik açıdan Euro bölgesinde meydana gelen gelişmeler ortaya konulmuştur. Yukarıda ifade edilen kapsam çerçevesinde, Euro'nun yürürlüğe girmesi, Euro bölgesinde ekonomik açıdan, bir takım olumlu ve olumsuz etkilerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Euro'nun en önemli olumlu etkisi, döviz kuru işlemlerinin ve döviz kuru belirsizliklerinin ortadan kalkmasını sağlamasıdır. Ayrıca Euro, ekonomik büyümeyi, rekabeti ve fiyat istikrarını da beraberinde getirmektedir. Euro'nun, tüm bu olumlu etkilerinin yanında, tek bir para politikası uygulanmasının yaratacağı sorunlar, işsizlik, bölgeler arasındaki dengesizliklerin artması gibi olumsuz etkilerinin de göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Euro'nun ekonomik etkilerinin genelde olumlu olması, Euro bölgesinin ekonomik gücünün artmasına ve daha istikrarlı bir para alam oluşmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, current and probable economic developments in European Union are examined under the framework of European Currency (EURO). Besides, negative and positive impacts of Euro are analyzed. This study comprises of three sections: In the first section of the study, Money Union as a concept is examined in theory and necessary conditions for success have been pointed out. In the second section, formation of European Money Union and transition to Euro have been examined historically and institutional structure of this money union has been investigated. The third and the last section of this study comprises of the impacts of Euro on economic developments of European Union and Euro region. Under the light of above mentioned framework, it can be postulated that Euro has certain negative and positive impacts on economic conditions of Euro region. The most significant positive impact of Euro has been the removal of ambiguity in currency exchanges and currency volatility. Besides, Euro has caused to economic development, competition, and stability in prices. Besides above mentioned positive impacts of Euro, negative censequences, which are can not be underestimated, of this money union can be postulated as unemployment and inquality between regions. Economic impacts of Euro, which are favorable in general, have capacity to improve economic power of Euro region and cause to the formation of a more stabilized money area.