Elektronik ticaret ve çalışma hayatına etkisi
Electronic commerce and impact of labour life
  1. Tez No: 145901
  2. Yazar: ORHAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
oz Yeni üretilen ileri teknoloji ürünleri ve internetin sağlamış olduğu imkanlar ile birlikte, toplum hayatına“Yeni Ekonomi”olarak adlandırılan esnek, mekanı önemsemeyen, ulusal sınırların ötesine yoğunlaşan farklı bir model girmiştir. Bu ilerlemeler beraberinde,“elektronik ticaret”olarak adlandırılan yeni bir ticari ortamı ortaya çıkartmıştır. Elektronik ticaret, özellikle hizmetler sektöründe yaygınlaşmaktadır. Ayrıca iletişim, finans, dağıtım ve turizm sektörlerinde de elektronik ticaret yüksek düzeyde bir etkiye sahiptir. Bu çalışmada, yeni ekonominin sağladığı bir imkan olan elektronik ticaret, gelişim süreci, küreselleşmeye ve sektörlere etkisi, ülke uygulamaları ve özellikle çalışma hayatı ve endüstri ilişkileri boyutu ile irdelenmektedir. ABSTRACT Recently produced high technology products and opportunities created by internet, resulted in the rise of a“new economy”. The central feature of this new economy is flexibility in terms of space of production. This has created on environment in which electronic commerce has emerged. Electronic commerce has been widespread particularly in service sector. It has also far-reaching impact on the communication, finance, distribution and tourism industry. This thesis intends to analyse the development of electronic commerce and its effect in terms of globalisation, sectors, countries and working life and industrial relations.
Özet (Çeviri)