Negotiating the differences between the themes of crime(FE) male dominance and animal imagery through Aeschylus' The Oresteia Trilogy and Shakespeare's Hamlet
Aeschylus'ın Oresteia Üçlemesi ve Shakespeare'in Hamlet'indeki suç, kadın-erkek üstünlüğü ve hayvan imgelerinin müzakere edilmesi
  1. Tez No: 145902
  2. Yazar: ÖZKAN MARDUÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN BOŞNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu master tezinin amacı Shakespear'in Hamlet ve Aeschylus'in Oresteia Üçlemesi eserlerinde, suç, erkek-kadın üstünlüğü ve hayvan imgeleri arasındaki tematik farklılıkları müzakere etmektir. Tez, bir giriş bölümü, üç konu ile kahramanlık ve iyiliğin kötülüğün üzerinde yer aldığının bahsedildiği bir sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümü, metinsel göndermeler dahilinde Aeschylus'in Oresteia Üçlemesi ve William Shakespeare'in Hamlet'i arasındaki farklılıklara odaklanmıştır. Birinci Bölüm, Hamlet ve Oresteia Üçlemesi eserlerindeki suç ve adalet kavramını tanımlamaya çalışmaktadır. Adalet sonunda üstün gelmektedir. İkinci Bölüm, özellikle erkek üstünlüğündeki sistemde erkek ve kadının güç dinamiklerine odaklanmaktadır. Bu bölüm ayrıca, kadınların hükümdarlık düzeyinde politikaya dahil olma tehlikesini ve kadın hükümdarlığının geleneksel ataerkil çatıya nasıl dönüştüğünü tasvir etmektedir. Son bölüm ise hayvan imgelerinin güce karşı olan hayvanca tutkuyu temsil etmek için kullanılmaları üzerine odaklanmıştır. Tezin sonuç bölümü, iyiliğin kötülüğün üzerinde elde ettiği zaferi tasvir etmeye çalışacaktır Anahtar Kelimeler
Özet (Çeviri)
May 2004 This MA thesis aims to negotiate the thematic differences between crime, (fe) male dominance and animal imagery in the works of Shakespeare's Hamlet and Aeschylus' The Oresteia Trilogy. It consists of an introduction, three chapters and a conclusion of heroism and goodness over villainy. The introduction focuses on the differences in between Aeschylus' The Oresteia Trilogy and William Shakespeare's Hamlet within the textual references. Chapter one attempts to define the notion of crime and justice in the works of Hamlet and The Oresteia Trilogy. Justice prevails at the end. Chapter two focuses on man and the female power dynamics, especially in a male dominant system. This chapter also depicts the danger of women's involvement in politics at the sovereign level and how female monarch turns into traditional patriarchal framework. The final chapter focuses on the use of animal imagery as representative as a beastly lust for power. The paper's conclusion will attempt to depict the triumph of goodness over the villainy.