Elektronik ticaretin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
The impact of e-commerce on economic growth
- Tez No: 743868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA HEKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
E-ticaret çağımızda küresel ticaretin önemli bir parçası olmayı başarmış internet ağına bağlı yeni bir ticaret modelidir. Bilgiye dayalı ekonominin gelişmesi, internet ağının yaygın kullanılması ile birlikte e-ticaret kullanımı da artmış ve gündelik hayatın önemli bir parçası olmuştur. Geleneksel ticaretten farklı olarak hem işletmeler hem de tüketiciler için birçok farklı çözüm ve olanak sunan bu yeni ticaret modeli ülkelerin ekonomik göstergeleri üzerinde de çeşitli etkiler yaratmaktadır. Bu bağlamda e-ticaret bu çalışmaya konu alınarak üzerinde ampirik analiz yapılmış ve ülkelerin ekonmik büyümeleri üzerinde etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde e-ticaret kavramı üzerinde durulmuş; e-ticaret kapsamı, avantajları ve dezavantajları, küresel e-ticaret piyasaları gibi başlıklara değinilmiştir. İkinci bölümde e-ticaretin ekonomik kavramlarla olan ilişkileri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise çalışmada kullanılacak model olan panel veri analizi yapılmıştır. Bu analizde 29 Avrupa Birliği ülkesinin 10 yıllık derlenmiş istatiksel verileri ile e-ticaret ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki araştırılmıştır. Yapılan panel veri modeli sonucunda e-ticaretin ekonomik büyüme üzerinde pozitif yönlü bir etki yarattığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
E- commerce is a new model of commerce based on internet connection, that managed to become an important part of the global trading in modern era. Use of e-commerce increased and became a part of daily life as the world wide web spread and information-based economics improved. This new trade model, e-commerce, offers many different solutions to both businesses and consumers when compared to traditional commerce models and creates various effects on economic indicators of countries. E-commerce was chosen as topic of this research in this context, and empirical analysis was conducted regarding whether e-commerce had effects on economic growth of countries or not. This paper has three chapters. Chapter one focuses on the term“e-commerce”itself and deals with its scope, advantages and disadvantages it brings, global e-commerce markets and various closely related issues. Second chapter explains how e-commerce is related with other economic concepts. Third chapter is about the author's original research investigating relationship between e-commerce and economic growth conducted through utilizing dated panel method on compiled data regarding economic developments of 29 European Union countries comprising 10 years. As a result of the conducted dated panel method, it was discovered that e-commerce had a positive effect on economic growth of countries.