The problem of change in the International Relations in the context of the end of Cold War
Soğuk Savaş'ın sonu çerçevesinde uluslararası ilişkilerde değişim problemi
  1. Tez No: 145907
  2. Yazar: ALİ ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BÜLENT ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
SOĞUK SAVAŞ'IN SONU ÇERÇEVESİNDE ULUSLARARASI İLİŞKİLER'DE DEĞİŞİM PROBLEMİ KISA ÖZET Ali ASLAN Temmuz 2004 Bu çalışma Soğuk Savaş'ın sona ermesi bağlamında Uluslararası İlişkiler disiplininde ilgi çekmeye başlayan bir konu olan değişim probleminin analizini amaçlamaktadır. Öncelikle, problemin ortaya çıktığı tarihi bağlam ortaya konulmuştur. Modern uluslararası sistemin ortaya çıkışı ve evrimi incelendikten sonra Soğuk Savaş'ın sona ermesinin modern uluslararası sistemde yaptığı etki değerlendirilmiştir. İkinci olarak, dünyada son yirmi yıldır yaşanan gelişmelere referansla Uluslararası İlişkiler' de değişim problemini sorunsallaştıran düşünürler ve görüşleri ele alınmıştır. Sonuç olarak da disiplinde mevcut analizlere oranla daha kapsamlı ve derin bir analiz sunduğu düşünülen 'üç-boyutlu değişim analizi' alternatif olarak sunulmuştur. Anahtar Kelimeler Değişim Problemi Uluslararası İlişkiler Dönüşüm Uluslararası Sistem Soğuk Savaş' m sonu Küreselleşme Üç-boyutlu değişim analizi iv
Özet (Çeviri)
THE PROBLEM OF CHANGE IN THE INTERNATIONAL RELATIONS IN THE CONTEXT OF THE END OF THE COLD WAR ABSTRACT Ali ASLAN July 2004 The main target of this study is to analyze the problem of change that has started to draw attention in the International Relations in the context of the end of the Cold War. Firstly, the historical context of the rise of the issue is manifested. The emergence and evolution of the modern international system is exhibited, and then the impact of the end of the Cold War in the modern international system is evaluated. Secondly, the scholars and their arguments which problematize the issue of change in the International Relations are handled in reference to the developments that have been underway in the world for two decades. Finally, 'three-dimensioned analysis of change', which is thought to serve more comprehensible and deeper analysis than the existing ones in the discipline is offered as an alternative formulation to analyze the change in the modern international system.