Virginia Woolf & the emergence of Europen feminism
Virginia Woolf ve Avrupa feminizminin ortaya çıkışı
- Tez No: 145921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. WİSAM MANSOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, feminist düşüncenin iyi ve kötü yönünü ortaya koymak ve Virginia Woolfun cinsiyetler arasındaki eşitlik düşüncelerini açıklamak için hazırlanmıştır. Woolfun iki kitabı,/4 Room of One's Own ye Orlando, feminist düşünce için çok önemlidir. Virginia Woolf hayatı boyunca cinsiyet ayrımcılığı ile ilgili birçok kitap ve yazı yazmıştır. Özellikle eşitlik üzerinde durmuştur. Woolf kadın ve edebiyatla ilgili birçok konferans vermiştir. Woolf Orlando^u 1928'de A room of One's Own adlı kitabı ise 1929'da yazmıştır. A Room of One's Own Woolfun feminizm ile ilgili ilk kitabıdır. Özellikle bu kitapta kadın ve edebiyat üzerinde durmuş ve onların karşılaştıkları zorlukları anlatmıştır. Orlando'da ise Woolf cinsiyetler arasındaki mücadeleyi anlatıyor Bu çalışma üç temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Virginia Woolfun cinsiyetler arasındaki eşitlik ile ilgili düşüncelerini anlatmaktadır. İkinci bölüm ise A Room of One's Own adlı kitabı incelemekte. Kitap özellikle kadınların gücü ve karşı güce karşı verilmesi gereken mücadeleyi konu ediniyor. Üçüncü bölüm ise toplumdaki erkek hakimiyetini ve Orlando'nun cinsiyet değişikliğini anlatıyor. Sonuç olarak feminist düşüncenin kritiği yapılıyor ve Virginia Woolfun düşünceleri aktarılıyor.
Özet (Çeviri)
The present study attempts to analyze feminism, its bad and good faces and Virginia Woolfs idea about gender discrimination feminist. Woolfs two books, A Room of One's Own and Orlando, are very important in feminist thinking. Woolf wrote many essays and books about gender discrimination in her life. Especially, she focused on equality. Virginia Woolf gave many lectures on women and fiction. She wrote Orlando in 1928. Woolf constructed A Room of One's Own in 1929. A Room of One's Own was her first feminist book. Woolf focused on women and fiction, and specifically the obstacles faced by any woman who would become an artist. In the essay Woolf also discusses those female writers who did manage to overcome their circumstances and produce works. In Orlando, Woolf explains the struggle between the genders. This study falls into three essential parts. Chapter I will focus on the gender discrimination and Woolfs idea about equality. Chapter II focuses on the critics of A Room of Ones Own. The book is primarily about the effects of women's poverty but it is also about growing uneasiness between the sexes. Chapter III will be about Orlando. In the book Woolf is using Orlando's shape-shifting and her double perspectives able to criticize the patriarchal society in several ways. Finally, conclusion part will sum up the critics of feminist approach and Woolfs idea about equality between males and females.