Erdem Bayazıt'ın hayatı-sanatı-eserleri
  1. Tez No: 145934
  2. Yazar: MURAT TURNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 713
Özet
ÖZET Bu çalışma Erdem Bayazıt'ın hayatını, sanatını ve eserlerini kapsayan bilimsel bir monografidir. Kendisi hakkında henüz hiçbir çalışma yapılmamış olan Bayazıt'ın tüm eserleri çalışma boyunca etüt edilerek değerlendirilmiştir. Çalışma iki bölümden müteşekkil bir tezdir. İlk kısımda şairin hayatı, sanat anlayışının teşekkülü ve eserleri, ikinci bölümde ise şiirinin teşekkülü, şiirlerinin tek tek ve ayrıca imge bakımından tahlilleri yer alır. Sanatçının eserlerinin ağırlıklı olarak şiir türünden oluşması hasebiyle incelemeler, şiirler üzerinde daha da yoğunlaşmıştır. Bu değerlendirmeler yapılırken Mehmet Kaplan'ın eserlerinde takip ettiği yöntemler esas alınmıştır. Yakın dönem kültür - sanat ve edebiyat hayatımızda mühim bir yer kapladığını düşündüğümüz Erdem Bayazıt üzerine hazırlanan bu çalışmanın, konu hakkında belli bir boşluğu dolduracağı ümidini taşıyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is a scientific monograph which contains Erdem Bayazıt's life, his art and his work of art. Bayazit who has never been studied about on and his all work of art has evaluatied during the study. The study is a thesis that composed of two parts. İn the first chapter poet's life, his art comprehension and work of art, in the second chapter formation of his poems, examine the poems as single and images in poems takes part. Because of the artist's work's center of gravity come into being from his poems, researches has more become dense about poems. During these researches we appropriate to Mehmet Kaplan's method as a based way. We think that Erdem Bayazit has got an important place in near period of time in our culture, art and literature life and so we hope that this study will fill up the blank about the subject.