Significance of the trans Anatolian natural gas pipelinefor the energy securityof its source and consumer countries
Trans Anadolu doğalgaz boru hattının kaynak ve tüketici ülkelerinin enerji güvenliği açısından önemi
  1. Tez No: 531145
  2. Yazar: ALİ ERDEM KÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED HÜSEYİN MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'ı TANAP'ın, kaynak ve tüketici ülkelerinin enerji güvenliğine yaptığı katkıyı inceler. Batı'daki tüketici ülkelere Doğu'daki üretici ülkelerden doğal gaz taşıyan boru hatları Rus ve eski Sovyet coğrafyasından geçmekte. AB ve Türkiye Rus doğal gazına fazlasıyla bağımlı durumdalar. TANAP, doğu –batı ekseninde doğal gaz taşıyıp, hiç bir kısmı Rus denetiminde olan topraklardan geçmeyen ilk doğal gaz boru hattıdır. Diğer hatların aksine kaynağı Rusya'da değil Azerbaycan'dadır. Geçmişte Rusya ve Batı arasında yaşanan gerginlikler sırasında Moskova'nın doğal gazı bir dış politika racı olarak kullanması sonucu ortaya çıkan kayda değer gaz kesintileri göz önüne alındığında, TANAP, AB ve Türkiye'nin enerji güvenliği için stratejik bir değer olarak ortaya çıkıyor. TANAP, NATO topraklarından geçen rotası sebebiyle Azerbaycan'a da hayati enerji ihraç güvenliği sunmakta.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the significance of the TANAP Trans Anatolian Natural Gas Pipeline for the energy security of its source and consumer countries. The natural gas pipelines between east and west deliver gas from the east to consumers in the west through Russian and post-Soviet territory. The EU and Turkey are over dependent on Russian gas. TANAP is the first east-west pipeline that completely runs through territory which is not under Russian control. Its source is not in Russia but in Azerbaijan. Taking into consideration the significant gas shortages that were the result of Moscow's use of gas a s a foreign policy tool during times of Russian –Western tension, TANAP stand out as a long term strategic asset for the Energy security of Turkey and the EU. With its route through NATO territory it also provides Azerbaijan with vital energy export security.