Dinler arası diyaloğun anlamı ve Alman ilâhiyatçılarının dinler arası diyaloğa bakışlarının din eğitimi açısından önemi (Kuzey Ren Westfalya eyaletinde bir alan araştırılması)
The meaning of the interreligious dialogse and the importance of the Germen theolagion's approaches to the interreligious dialogue as a view of religious education
- Tez No: 146016
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YAŞAR AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu araştırma Almanya'nın Kuzey Ren Westfalya eyaletindeki din adamlarının ve üniversitedeki ilâhiyatçıların dinler arası diyaloga bakışlarım ve yaklaşımlarım içermektedir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, problem, amaç ve yöntemle ilgili bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde, diyalog ve dinler arası diyalog hakkında bilgiler, üçüncü bölümde, Müslüman Hristiyan diyalogu hakkında bilgiler yer almaktadır. Dördüncü bölümde, Almanya Kuzey Ren Westfalya' da Hristiyan din adamlarının ve ilâhiyatçılarının diyaloga bakış ve yaklaşımlarıyla ilgili anket sorularına verildiği cevaplar ve yorumlan yer almıştır. Beşinci bölüm, sonuç ve önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study includes the approaches and points of views of theologs about interfaith dialog in the State of North Ren Westfallen in Germany. The work consists of four chapters. At the first the method that used has been explaned and the information about the questionerria has been presented. At the second the information about dialog and interfaith dialog has been given. The third includes the acknowledges on Muslim-Christian dialog. At the fourth the results of the questionarrie was put as table and the necessary interpretations have been made by using the sources.And the point of view of Christian theologs about the dialog has been evaluated according to answers given to questionarrie. And the fifth chapter consists of conclusion and advises.