Avrupa Birliği'nde karar mekanizması, karar alma usulleri
Desicion-making procedures in European Union
  1. Tez No: 146072
  2. Yazar: ESRA DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYYAZ GÖLCÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, üç topluluk üzerine inşa edilen ve giderek artan üye sayısı ile Avrupa Birliği'nin, 450 milyon vatandaşını etkileyen kararları nasıl bir mekanizma ile aldığı ve bu mekanizma içinde bulunan kurumların sahip olduğu ulusal ve uluslararası yetkileri incelenmektedir. Buna göre çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Avrupa Birliği'nin tarihsel süreci, oluşumu ve kurumsal yapısı ele alınmıştır. Kurumlara ilişkin bilgiler, antlaşmalar yolu ile getirilen değişiklikler ile beraber verilmiştir. Bu kısımda özellikle kurumsal yapıya ilişkin değişiklikler içeren Nice Antlaşmasına da yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Birliğin karar alma prosedürleri incelenmiştir. Çalışmanın ana amacı; karar alma mekanizmalarının analizi olduğundan, antlaşmalar ile yapılan düzenlemeler ve getirilen değişikliklerle birlikte karar usulleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise Avrupa' mn Geleceğine Yönelik Konvansiyon ve Anayasal Antlaşma Taslağı genel hatlarıyla incelenerek bu çerçevede değerlendirmeler yapılmış ve karar alma sürecine yönelik eleştiriler, gelecekteki olasılıklar da gözönünde bulundurularak çözüm önerileri düşünülmüştür. vı
Özet (Çeviri)
Why study decision making in the European Union (EU)? A deceptively simple answer is: because a large of public policy affecting 450 million European citizens is now decided at this level of governance. This study is about how national and supranational institutions and actors combine in the making of decisions: that is, choices or solutions that end some uncertainty or reduce contention. So the aim of this study is to research European Union's decision making procedures. This study is composed of three main parts. The first part includes, importance, historical development of European Union and is analysed the structure and and the role of the institutions or organs of the European Union. In this part Nice Treaty, which includes some changes about the institutions, has been analysed too. In the second part, decision-making procedures have been described with the changes in the treaties especially for seeing the situation in the future. In the third part of this study, The European Convention, Draft Treaty Establishing a Constitution for Europe have been tried to be explained and its possible results have been discussed by giving some advices.