Sınıf öğretmenlerinin sınıf içinde etkili iletişim ortamı yaratma ve iletişimde fırsat eşitliği sağlama becerilerinin değerlendirilmesi
To assess the skills of about to create effective internal communication atmosphere and providing equal oppurtunity of class-teachers
  1. Tez No: 146071
  2. Yazar: BİRSEN OLGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI KIZILOLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
II ÖZET Bu araştırmada ; İlköğretim I.kademesinde görev yapan sınıf öğretmenlerinin sınıf içi etkili iletişim ortamı yaratma ve iletişimde fırsat eşitliği sağlama becerileri öğretmen ve gözlemci görüşleri açısından belirlenmiş ve bu beceriler cinsiyet, mesleki kıdem, mezun olunan okul ile okutulan sınıf değişkenlerine göre karşılaştırmalı olarak değerlendirmiştir. Araştırmanın evrenini Sivas ili merkez ilçede bulunan ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri, örneklemini ise Sivas ili merkez ilçede bulunan 30 ilköğretim okulunda görev yapan 303 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veriler“Öğretmen Görüşleri Anket Formu”ve“Sınıf İçi Gözlem Ölçeği”ile toplanmış ve SPSS paket programınında“Tek Yönlü Varyans Analizi”,“t Testi”,“Tukey Testi”ve“Güvenirlik Analizi ”ile değerlendirilerek önemli bulgular elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen başlıca bulgular şunlardır : Sınıf öğretmenlerinin sınıf içi iletişim ortamı yaratma ve iletişimde fırsat eşitliği sağlama becerilerinin öğretmenlerin kendi görüşlerine göre değerlendirildiği 40 maddeden oluşan öğretmen görüşleri anket formu ile ilgili veriler ele alındığında öğretmenlerin; 1. Etkili iletişim ortamı yaratma ve iletişimde fırsat eşitliği sağlama becerilerinde tüm boyutlara ilişkin algılan“Yeterli”, etkili iletişim ortamı yaratma boyutuna ilişkin algılan“Yeterli”, iletişimde fırsat eşitliği sağlama boyutuna ilişkin algılan da“Yeterli”düzeydedir. 2. Etkili iletişim ortamı yaratma ve iletişimde fırsat eşitliği sağlama becerilerinde“Cinsiyet”,“Mesleki Kıdem”,“Mezun Olunan Okul”ve“Okutulan Sınıf değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar yoktur.Ill Sınıf öğretmenlerinin sınıf içi etkili iletişim kurma ve iletişimde fırsat eşitliği sağlama becerileri ile ilgili gözlemci tarafından doldurulan ve 20 maddeden oluşan sistematik gözlem formu bulgularına göre ise öğretmenlerin ”Kısmen Yeterli" oldukları saptanmıştır. Sınıf içi etkili iletişim ortamı yaratma ve iletişimde fırsat eşitliği sağlama becerileri ile ilgili olarak öğretmen görüşlerinde cinsiyet ve mesleki kıdem açısından.05 düzeyinde anlamlı farklılıklara rastlanmamıştır. Sınıf içi etkili iletişim kurma ve iletişimde fırsat eşitliği sağlama becerilerinde gözlem ölçeğine göre öğretmenlerin cinsiyetleri, mesleki kıdemleri ve mezun oldukları okul değişkenlerine ilişkin.05 düzeyinde anlamlı farklılıklara rastlanmazken, okutulan sınıf değişkeninde ise 1. sınıfı, 2. sınıfı ve 3. sınıfı okutulan öğretmenlerin lehine anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Etkili İletişim, Fırsat Eşitliği, Sınıf Öğretmeni
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The aim of this survey to assess the skills of class teachers about to create effective communication atmosfere, and providing equal oppurtunity of class- teachers carrying out duties at the first degree of elemantary schools. The aim of this survey is also to ases these skills according to sex, occupational degree,the school graduated from and taught class variants comparatively, by determining these skills from the point of views teachers and observers. The whole body of this survey comprises the teachers carrying out duties at elemantary scholls in Sivas and the sample of this survey consists of 303 class- teachers working at 30 elemantary schools in main district. In this search, the data was collected through“the techaers views questionnaire form”and“Internal class observation measure”This data was assessed at the packet programme of SPSS including single-way variance analysis, t test, Tukey test and reliability analysis and significant findings were obtained. The principle data found in this survey as fallows : 1. The visions of class teachers about to create an effective communication atmosfere, to provide the equality for oppurtinity, are“sufficent”, their visions about the dimension of effective communication, their visions about dimension of providing the equality for oppurtinity are also“sufficent”. 2. The visions of class teachers about to create effective communication atmosfere, the capability of providing the equality for oppurtunity, related with this about the dimension of creating effective communication atmosfere and about all the dimensions do not show logical differences according to these modifications such as“sex”,“occupational degree”,“the school graduated from”and“taught class variants comparatively”.V When the class-teachers' setting effective internal class interaction and providing equal oppurtunity skills were assessed according to their own views at quastionnaire form of teachers views consisting of 40 principals, depending on these findings ; According to systematic observartion measure consisting of 20 principals which was filled by respondent observers, class-teachers are tend to Express their own views as follows“partially sufficent”. There were found no significant differences in the teachers' views on the basis of sex and occupational degree, on the.05 level related to providing equal opportunity and setting effective interaction skills. No significant differences were found at setting effective internal class interaction and providing equal oppurtunity skills according to observation measure related to teachers' sex occupational degree and the school graduated from variants on the.05 level.