Sivas Yarıaçık Cezaevi işletmeciliği ve etkinliklerin hükümlülerin iş tatmini üzerindeki etkisi
Sivas Semi-open Prison administration and the effect of the activities of the governments on the work satisfaction
- Tez No: 146073
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SİLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
in ÖZET Bu çalışma Sivas Yarıaçık Cezaevinde yapılan işletmecilik etkinliklerinin hükümlülerin iş tatmini üzerindeki etkisini ele almaktadır. Böylece hükümlülerin yapmış oldukları işten ne kadar doyum sağladıkları ve işletmecilik etkinliklerinin suçluların ıslahına katkısı olup olmadığı anlaşılmaktadır. Araştırmanın ilk iki bölümünde literatür taraması yapılarak çalışmanın teorik çerçevesi oluşturulmaktadır. Sivas Yarıaçık Cezaevi işletmeciliği ve cezaevinde yapılan ekonomik faaliyetler araştırmada ele alındığından öncelikle birinci bölümde suç olgusu, ceza olgusu ve cezaevi olgusu ile ilgili bir literatür taraması yapılıp bu olgular açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde yine öncelikle cezaevlerinin, çalışma kavramı ve işletmecilik etkinlikleri ile olan ilişkisini ortaya koyabilmek için işletme ve çalışma kavramlarına değinilmiştir. Daha sonra yarıaçık cezaevinde bulunan ve ekonomik bir takım faaliyetleri gerçekleştiren hükümlülerin hangi çalışma şartlarında çalıştıkları, hangi kurumların gözetiminde ve denetiminde veya hangi mevzuat düzenlemeleri ile bu faaliyetleri gerçekleştirdiği konusu ele alınmıştır. Ayrıca bu cezaevlerinde bulunan hükümlülerin yaptıkları çalışma neticesinde sağlamış oldukları olumlu veya olumsuz tutumların tanımlanabilmesi ve üçüncü bölümde yapılan alan araştırmasının betimlenmesindeki temel içeriği aydınlatması için iş tatmini ile ilgili çeşitli konular da araştırmada incelenmiştir. Araştırmanın üçüncü ve son bölümünde ise alan araştırması yapılarak elde edilen bulgular tablolar halinde sunulmuş ve gerekli yorumlara gidilmiştir. Üçüncü bölümünde gerçekleştirilen alan araştırmasından elde edilen sonuçlara bakıldığında Sivas Yarıaçık Cezaevi 'nde bulunan hükümlüler cezaevinde yaptıkları faaliyetlerden dolayı orta düzeyde bir iş tatmini sağlamaktadır. Bu sonuç“hükümlüler yüksek düzeyde iş tatmini sağlamaktadır”ana hipotezini test etmemektedir. Ayrıca iş tatmini ile Sivas Yarıaçık Cezaevi'nde çalışan hükümlülerin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durumu ve ekonomik düzeyi arasında herhangi bir anlamlılık ilişkisi kurulamamıştır. Buda ana hipotezimize bağlı olan yan hipotezleri doğrulamaktadır. Sadece cinsiyete göre iş tatmini ölçeğinde yer alan“kişinin takdir edilme duygusu ve arkadaşları ile yarışma fırsatı ”sorularının hükümlüler tarafından farklı değerlendirildiği sonucu ortaya çıkmıştır. Bu durumda cezaevinde yapılan bu tür ekonomik faaliyetlerinIV cezaevinde bulunan hükümlülere çok da olumlu bir katkısı yoktur. Çünkü araştırmamızın sonucuna göre cezaevinde yapılan bu çalışmalardan dolayı hükümlüler yüksek düzeyde değil de orta düzeyde iş tatmini sağlamaktadır. Dolayısıyla Çalışan hükümlülerin yapmış oldukları işlere yönelik duygu, düşünce ve hisleri orta düzeydedir denilebilir. Yani cezaevlerinde yapılan bu faaliyetlerin hükümlüleri orta düzeyde etkilediği ve bu çalışma faaliyetlerin çokta etkin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study handles with the influence of running activities which are done in Sivas Semi-open Prison, upon the work satisfaction of convicts. So, how much the convicts are satisfied with their works and whether the running activities contrubute to the rehabilitation of cinvicts are understood. Literature scanning is done in the first two parts of research, and the theoretical frame of study is configured. The economic activities which are done in Sivas Semi- open Prison Running Company are handled. So, we tried to make literature scanning about,the concept of guilt, the concept of prison, and the concept of punesment and we tried to explain them. İn the second part, in order to put out the relation of prisons with the concept of working and running activities, we talked about the concept of working and running. Moreover, various subjects about working satisfaction are investigated, its aims are to enlighten the basic content in the description of field research in the third chapter, and to define the positive and negative attitudes which are gained by the prisoners in the result of working in prison. İn the last chapter of research, we made field research and we presented the findings we gained in the form of tables, and we made essential comments. Whwn we look through the results which are gained in the researchs which are made in third chapter, the convicts in the Sivas Semi-open Prison provide medium satisfaction from the activities they do in prison. This result does not test the main hypothesis which is put forward by the research that it says there is working satisfaction in high level. Moreover, we could not found a logical relationship between the working satisfaction and the age, sex, education level, material status, and economic level of convicts who work Sivas Semi-open Prison. Also, this does not confirm the sub- hypothesis which are bound to our main hypothesis. The result is that the questions such as ~ the emotion of being appreciated and the oppurtunity of contesting with friends, which takes place in the work satisfaction scale, are assessed differently by the convicts. İn this case, such kind of economic activities do not have too much contribution to the convicts in the prison. Because, according to the result of our research, the convicts do not provide satisfaction at high levels, but they provide satisfactions at low levels. So, İtVI may be said that the emotions, thoughts, and feelings of convicts towards the Works they do, are in the medium level. în other words, we come to the conclusion that, these activities which are made in the prison influence the convicts at the medium level and these working activities are not so effetive.