Türkiye Himaye-i Eftal Cemiyeti 1921-1935
The Turkish Children?s Protection Society 1921-1935
  1. Tez No: 146074
  2. Yazar: MAKBULE SARIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Türk İnkılap Tarihi, Public Administration, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
I. Dünya Savaşı'nın sonlarında 1917'de İstanbul'da ve yeniden 1921'de Ankara'da kurulan Türkiye Himaye-i Etfal Cemiyeti, yeni yapılanan Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyal hizmet anlayışını ve çocuk davasını gerçekleştirmek için, öksüz, yetim ve kimsesiz çocukları himaye eder. Dönemin zor koşullarına rağmen yurt içi ve yurt dışında hızla teşkilatlanarak şubeler açan Cemiyet, kendisine bağlı çeşitli kurumlarla çok sayıda yetim ve kimsesiz çocuğun maddi ve manevi himayesini sağlar. Cemiyet amaçladığı sağlık, eğitim ve kültür hizmetini çocuk ölçeğinde, anne, aile ve halka ulaştırır. Cemiyet maddi gelir elde etmenin yanında kendi tanıtımını da yapmak amacıyla - özellikle çocuk bayramı ve haftasında- çeşitli sosyo-kültürel etkinlikler düzenler, kapsamlı yayınlar yapar. Uluslar arası organizasyonlara katılır ve çocuk ile ilgili her gelişmeyi yakından takip eder.
Özet (Çeviri)
Türkiye Himaye-i Etfal Cemiyeti (The Turkish Children's Protection Society) established in Istanbul in 1917 at the end of the World War I and again in Ankara in 1921, protects the orphan children in order to handle the child action and comprehension of the social service of the New Turkish Republic and in early Republican. In spite of the hard situations of the period the Society opened several departments in home and abroad keeps financial and moral protection of a lot of orphan children. It leads mother and public in terms of children about health, education and culture as its first aim. The Society organizes several socio-cultural activities, comprehensive publications especially in the child festival and its week, makes in the aim of its introduction as well as financial income. In addition this it attends the international organizations and deals with every progresses about children in a very closely.